Meziroční pokles tuzemského průmyslu v dubnu zrychlil na 3,8 %
Meziroční pokles českého průmyslu v dubnu zrychlil na 3,8 % z 1,3 % v březnu. Za poklesem opět stála automobilová výroba, kde přetrvávající problémy s nedostatkem dílů ještě umocnila vysoká srovnávací základna z loňského roku. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání byla průmyslová produkce nižší o 0,8 %.
"Na dubnových výsledcích se podepsala především vysoká srovnávací základna. Před rokem jel celý průmysl po ukončení covidových omezení na plné obrátky, a to včetně výroby automobilů," uvedl k výkonu průmyslu v dubnu ředitel statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky Radek Matějka. Vysoká srovnávací základna podle statistiků významně ovlivnila i výsledky výroby ostatních dopravních prostředků a zařízení. Na nižší produkci elektřiny, plynu a tepla se pak negativně podepsala loňská vysoká spotřeba plynu, která byla dána mimořádně chladným počasím.
Výroba motorových vozidel meziročně klesla podle dat ČSÚ o téměř 16 %, výroba ostatních dopravních prostředků o 28 % a výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla o 2,7 %. Naopak výroba oděvů nebo usní stoupla proti loňskému dubnu téměř o pětinu. Do trojice odvětví s nejvyšším kladným příspěvkem se dostala na domácí trh orientovaná odvětví, a to potravinářský a nápojový průmysl. U nápojového průmyslu, kde se výroba meziročně zvýšila o zhruba 15 %, se objem produkce postupně vrací na úroveň z doby před pandemií covidu-19, která začala počátkem roku 2020, uvedli statistici.
Proti minulým měsícům, kdy meziroční růst zaznamenala naprostá většina průmyslových odvětví, byly dubnové výsledky průmyslu ale odlišné. V dubnu meziročně stoupla výroba u přibližně poloviny odvětví, což výrazný pokles ve výrobě aut na úrovni průmyslu jako celku podle ČSÚ nevyvážilo.
Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 3,1 %. Nové zakázky ze zahraničí byly vyšší o 2,4 % a tuzemské zakázky o 4,6 %. "V meziměsíčním porovnání hodnota nových průmyslových zakázek klesla výrazněji než produkce, a to o 2 %. Meziroční 3% růst byl opět držen odvětvími, kde má zásadní vliv růst hodnoty, nikoli objemu," doplnila vedoucí oddělení statistiky průmyslu Veronika Doležalová.
Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu se proti loňskému dubnu zvýšil o 0,2 % a jejich průměrná hrubá mzda stoupla o 8,2 %.
Analytici: Slabý dubnový výsledek průmyslu je předzvěstí zhoršení výkonu ekonomiky
Slabý dubnový výsledek průmyslu je zřejmě předzvěstí zhoršení výkonu celé ekonomiky, shodli se analytici oslovení v pondělí ČTK. Dubnová čísla tak podle nich zatím v souhrnu ukazují na lehký pokles ekonomiky v druhém kvartálu.
"Výsledek českého průmyslu ukázal na začátku druhého čtvrtletí méně příznivější situaci v sektoru než v předchozím období. Produkce očištěná o rozdílný počet pracovních dní v dubnu meziročně poklesla významněji, než se očekávalo. Zároveň se odpoutala od výsledků předešlých měsíců, které se pohybovaly poblíž meziroční stagnace," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.
Citelný meziroční pokles průmyslové výroby však způsobila podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera i vyšší srovnávací základna z minulého roku, kdy se v minulém roce průmyslové produkce rozjela po ukončení covidových restrikcí. Meziroční číslo je tak "opticky" méně příznivé, poznamenal.
Na rozdíl od předchozích měsíců nedokázala většina odvětví vykompenzovat výrazný propad výroby v automobilovém odvětví, upozornil analytik Deloitte Filip Pastucha. Automobilový průmysl se podle něj propadá již desátý měsíc v řadě, konkrétně v dubnu poklesla výroba v meziročním srovnání o 15,7 %, ve srovnání s předpandemickým rokem 2019 je výroba stále nižší o 12,6 %.
"Firmám se kumuluje stále více bariér, což se již začíná stále znatelněji projevovat," uvedl hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek. Podniky podle něj omezují zejména skokově rostoucí a nestabilní ceny vstupů a zpožďování jejich dodávek nebo zdražování energií. Jejich odraz na celkových ekonomických ukazatelích se bude v dalších měsících zvyšovat. Vysoké tempo zdražování bude omezovat i možnosti investiční aktivity, kdy firmy podle našich průzkumů vnímají právě zdražování materiálů či surovin a rovněž ceny energie jako velmi limitující pro svůj rozvoj, dodal.
Situace v tuzemském průmyslu se v dubnu zhoršila více, než se čekalo, připomněl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Zveřejněný pokračující růst hodnoty nových zakázek v tuzemském průmyslu je podle něj potřeba vnímat optikou výrazného růstu cen spíše než růstu skutečného objemu zakázek. Navíc je zřejmé, že i takto zveřejněný nominální růst nových zakázek jasně zpomaluje. Jak data z průmyslu, tak nepříznivý vliv vysoké inflace na sentiment spotřebitelů podporují předpoklad, že v druhém čtvrtletí vykáže česká ekonomika mezikvartální pokles, odhadl.
Letošní rok tak namísto původně očekávaného ožití průmyslu zřejmě přinese jeho znatelný pokles, doplnil analytik Cyrrusu Vít Hradil. Aktuálně předpokládá celoroční výkon na úrovni -4 %, ovšem rizika této prognózy jsou podle něj vychýlená spíše směrem dolů. To je špatná zpráva i pro českou ekonomiku jako celek, jelikož právě průmyslové zboží patří ke stěžejním exportním artiklům, dodal analytik.
Zdroj: ČTK