Inflace v USA v květnu nečekaně stoupla na 8,6 %, je nejvýše od roku 1981
Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v květnu nečekaně zrychlil a z dubnových 8,3 % se dostal na 8,6 %. V pátek to oznámilo americké ministerstvo práce. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň od prosince 1981 a je rovněž vyšší, než čekali analytici. Ti v průměru očekávali, že míra inflace zůstane na 8,3 %.
K dalšímu růstu inflace nejvíce přispěly výdaje za bydlení, benzin a jídlo. Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny zvýšily o procento. Index cen energií vzrostl v květnu meziročně o 34,6 %, což je nejvýraznější nárůst od září 2005. Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií, v květnu byla šest procent. V dubnu její hodnota činila 6,2 %.
K růstu cen potravin silně přispívají dopady ruské invaze na Ukrajinu, vliv ale měly také protipandemické uzávěry v Číně, které narušují globální dodavatelské řetězce. Index cen potravin se v květnu meziročně zvýšil o 10,1 %, což je první nárůst o více než 10 % od března 1981.
Vysoké byly minulý měsíc ve Spojených státech i ceny služeb - nájmy, ubytování v hotelech a cestování letadlem. Někteří analytici očekávali, že inflaci pomůže ochladit přesun výdajů ze zboží do služeb, napjatá situace na trhu práce však tlačí na zvyšování mezd, což přispívá k růstu cen služeb.
Vývoj inflace podle agentury Reuters naznačuje, že americká centrální banka bude do září pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb vždy o půl procentního bodu. Nejbližší zasedání měnového výboru Fedu se koná příští středu.
Od března už Fed zvýšil základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu. Poslední zvýšení o půl procentního bodu do rozmezí 0,75-1,00 % bylo nejvýraznější za posledních 22 let.
Zdroj: ČTK