ECB svolala mimořádné zasedání, zabývat se od 11.00 bude výprodejem na trzích
Evropská centrální banka na středu nečekaně svolala mimořádné zasedání rady guvernérů, které se bude konat v Miláně a na kterém chce projednat zejména výprodej na trzích dluhopisů z poslední doby. Rozhodnutí ECB podtrhuje obavy z růstu nákladů na obsluhu státního dluhu zejména slabších zemí na periferii eurozóny.
Výnosy státních dluhopisů se začaly prudce zvyšovat po zasedání ECB ze čtvrtka minulého týdne, na kterém rada guvernérů nastínila sérii zvyšování úrokových sazeb. Od té doby se také zvyšuje rozdíl mezi výnosy dluhopisů německé vlády a vlád jihoevropských zemí, hlavně Itálie, která patří spolu s Řeckem k nejzadluženějším zemím eurozóny, a růst výnosů tak pro ni znamená vysoké náklady navíc.
"Rada guvernérů bude mít ve středu neplánované zasedání, aby projednala současnou situaci na trhu," sdělil mluvčí ECB. Začátek zasedání je plánován na 11.00 SELČ, není ale jasné, zda po něm ECB vydá nějaké stanovisko, uvedla s odkazem na informované zdroje agentura Reuters.
Pozvánky na zasedání byly podle zdrojů rozeslány v úterý. Někteří členové rady guvernérů, od kterých se očekává účast, zrušili svá veřejná vystoupení původně plánovaná na středu.
"ECB se dostala do zjevné pasti, kdy hrozí návrat dluhové krize v eurozóně vzhledem k růstu sazeb a zároveň vysokému zadlužení určitých států. Očekával bych start určitého programu intervence na dluhopisových trzích, aby nedošlo k rozložení měnové unie. Italské desetileté dluhopisy v reakci hned ráno posílily a výnosy šly pod 4 %. Vzhledem k pozici Itálie coby třetí největší ekonomiky v eurozóně a zároveň země s nejvyšším zadlužením (150 % HDP, výpůjční náklady kolem 4 % HDP) bych to považoval za určitý benchmark pro rozhodováni ECB zda pomoci či ne," říká hlavní ekonom Colosseum Kryštof Míšek.
ECB svolává mimořádná zasedání rady guvernérů zcela výjimečně. Naposledy to učinila na začátku pandemie, kdy finanční trhy čelily enormní zátěži. Tehdy ECB zavedla masivní podpůrný program s názvem Pandemic Emergency Purchase Programme (PEPP), který měl k dispozici 1,7 bilionu eur.
Zdroj: ČTK