US MARKETOtevírá za: 3 h 47 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Americká centrální banka na červnovém zasedání zvýšila základní sazbu o 75 bazických bodů do pásma 1,50-1,75 %

Americká centrální banka na červnovém měnověpolitickém zasedání zvýšila svou základní úrokovou sazbu v souladu s očekáváním analytiků o 0,75 procentního bodu do pásma 1,50 až 1,75 %. Zvýšení základního úroku je nejvýraznější od roku 1994. Důvodem razantního utažení měnových kohoutů je rychlý růst spotřebitelských cen. Členka Fedu Esther L. Georgeová hlasovala jako jediná pro zvýšení sazby jen o půl procentního bodu.

Zvyšování úrokových sazeb zdražuje úvěry a omezuje poptávku. To pomáhá snižovat inflaci, zároveň to ovšem oslabuje hospodářský růst. Centrální banka se proto musí snažit posouvat úrokové sazby výše tak, aby omezila inflaci, avšak zároveň neohrozila hospodářský růst a trh práce. V prohlášení zveřejněném po konci zasedání centrální banka uvedla, že ekonomická aktivita se v druhém čtvrtletí po slabém prvním kvartálu zvýšila, avšak inflace je nadále tlačena výše problémy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích v důsledku dopadů pandemie nebo vysokých cen energií. Válku na Ukrajině Fed označil za dodatečný inflační faktor.

Centrální banka rovněž potvrdila, že bude pokračovat ve snižování své bilance tak, jak to oznámila po květnovém zasedání. Tehdy uvedla, že začne v červnu prodávat vládní dluhopisy USA měsíčním tempem 30 miliard dolarů a cenné papíry kryté hypotékami měsíčním tempem 17,5 miliardy dolarů. Po třech měsících objem prodávaných aktiv plánuje zvýšit na 60 miliard dolarů v případě vládních dluhopisů a na 35 miliard dolarů v případě cenných papírů krytých hypotékami.

Fed - základní úroková sazba, zdroj: tradingeconomics.com

Fed - základní úroková sazba, zdroj: tradingeconomics.com

Nová prognóza: HDP letos stoupne jen o 1,7 %, inflace už příští rok klesne na 2,6 %

Centrální banka současně zveřejnila novou makroekonomickou prognózu. Podle ní letos ekonomika Spojených států stoupne jen o 1,7 %, v březnu očekávala banka růst o 2,8 %. Příští rok by HDP měl vzrůst rovněž o 1,7 % a v roce 2024 by expanze měla zrychlit na 1,9 %. Březnová prognóza počítala pro příští rok s růstem o 2,2 % a pro rok 2024 s 2% expanzí.

Nezaměstnanost podle červnové prognózy letos v USA dosáhne 3,7 %, příští rok stoupne na 3,9 % a v roce 2024 se zvýší na 4,1 %. Březnový materiál počítal pro letošek a příští rok s 3,5 % a pro rok 2024 s 3,6 %.

PCE inflace (index výdajů na osobní spotřebu) by měla v tomto roce dosáhnout 5,2 %, měla by tedy být o 0,9 procentního bodu výše, než uváděla březnová prognóza. Příští rok by růst cen měl podle Fedu ale zpomalit na 2,6 % a v roce 2024 by se měla inflace snížit na 2,2 %. Podle březnové prognózy Fed počítal pro příští rok s inflací 2,7 % a pro rok 2024 s růstem spotřebitelských cen o 2,3 %.

Fed - makroekonomická prognóza (červen 2022), zdroj: Fed

Fed - makroekonomická prognóza (červen 2022), zdroj: Fed

Základní úroková sazba by se podle takzvané dot plot projekce měla do konce letošního roku dostat na 3,4 % a příští rok by se měla zvýšit na 3,8 %. V roce 2024 se ale podle Fedu opět sníží na 3,4 %. V březnu centrální banka hovořila o úrovni 1,9 % na konci letošního roku a o hladině 2,8 % v následujících dvou letech. V delším horizontu Fed předpokládá základní sazbu kolem 2,5 %.

Fed - tzv. dot plot projekce, zdroj: Fed

Fed - tzv. dot plot projekce, zdroj: Fed

Guvernér Powell: Nechceme vyvolat recesi, jen zkrotit inflaci

"Máme k dispozici potřebné nástroje i odhodlání, které bude potřeba k obnovení cenové stability ve prospěch amerických rodin a podniků," řekl na tiskové konferenci šéf Fedu Jerome Powell. "Zvýšení o 0,75 procentního bodu se na tomto zasedání zdálo jako správná věc, a tak jsme to udělali," uvedl dále. Na příštím zasedání v červenci bude podle něj základní sazba s největší pravděpodobností zvýšena o půl nebo tři čtvrtě procentního bodu. Dodal ovšem, že neočekává, že se zvyšování sazby o 0,75 procentního bodu stane něčím běžným. "Nesnažíme se vyvolat recesi," konstatoval rovněž Powell. "Snažíme se snížit inflaci na dvě procenta a udržet silný trh práce," uzavřel.

HDP USA v prvním čtvrtletí anualizovaně klesl o 1,5 %

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí v přepočtu na celý rok klesla o 1,5 %. Šlo o první pokles hrubého domácího produktu od roku 2020. Na největší ekonomiku světa na začátku letošního roku znovu dolehly dopady pandemie. Ekonomové se nicméně domnívají, že celkový stav americké ekonomiky zůstává dobrý, protože domácí poptávka vykazuje solidní odolnost a firmy pokračují v investicích.

Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v květnu nečekaně zrychlil a z dubnových 8,3 % se dostal na 8,6 %. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň od prosince 1981 a je také vyšší, než čekali analytici. K dalšímu růstu inflace nejvíce přispěly výdaje za bydlení, benzin a jídlo. Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny zvýšily o procento. Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií, v květnu byla 6 %, v dubnu její hodnota činila 6,2 %. Fed označuje za inflační cíl úroveň 2 %.

USA - anualizovaný vývoj HDP, meziroční inflace, zdroj: tradingeconomics.com

USA - anualizovaný vývoj HDP, meziroční inflace, zdroj: tradingeconomics.com

Zdroj: Fed, CNBC, Bloomberg, ČTK

Americká ekonomikaCentrální bankyFedSpojené státy americké (USA)Úrokové sazby
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa