Ekonomika Srí Lanky se zhroutila, prohlásil v parlamentu premiér
Zadlužená ekonomika Srí Lanky se po měsících nedostatku potravin, pohonných hmot a elektřiny zhroutila, prohlásil ve středu v parlamentu srílanský premiér Ranil Vikremesinghe, který působí zároveň jako ministr financí. Jihoasijská země čelí podle premiéra mnohem vážnější situaci, než je pouhý nedostatek některých základních surovin.
Srí Lanka v současnosti není schopna nakupovat pohonné hmoty, a to ani v hotovosti, kvůli velkým dluhům národní ropné společnosti. "V současné době dluží Ceylon Petroleum Corporation 700 milionů dolarů, a proto nám žádná země ani společnost na světě není ochotná poskytnout palivo," řekl premiér zákonodárcům.
Srí Lance poskytla pomoc sousední Indie formou úvěru ve výši čtyř miliard dolarů. Vikremesinghe však dodal, že Indie nebude schopna udržet Srí Lanku nad vodou příliš dlouho.
Ostrovní země již oznámila, že pozastavuje splácení zahraničního dluhu ve výši sedmi miliard dolarů, který má být splacen v letošním roce, a to až do výsledku jednání s Mezinárodním měnovým fondem o záchranném balíčku. Do roku 2026 musí ročně splácet v průměru pět miliard dolarů.
Vláda podle nedávno zvoleného premiéra nejednala včas a propásla šanci situaci zvrátit. Kdyby byly na začátku podniknuty alespoň kroky ke zpomalení kolapsu ekonomiky, nemuseli bychom dnes čelit této obtížné situaci, uvedl premiér. "Nyní vidíme známky možného pádu na úplné dno," prohlásil Vikremesinghe.
Ekonomiku země těžce zasáhla především pandemie covidu-19, rostoucí ceny energií a snižování daní. Oficiální míra meziroční inflace na Srí Lance v květnu dosáhla 39,1 %. Zároveň ceny potravin v největším městě Kolombu vzrostly o 57,4 %.
Zdroj: ČTK
Aktuality
