Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli vyhlídkám na další zvyšování sazeb
Americké akcie v pátek prudce zlevnily, jejich hlavní indexy odepsaly více než tři procenta. Šéf americké centrální banky Jerome Powell totiž signalizoval, že banka bude v rámci boje proti inflaci pokračovat ve výrazném zvyšování úrokových sazeb. Podkopal tak naděje investorů, že by Fed mohl v brzké době upravit svůj postoj ke zpřísňování měnové politiky.
Index Dow ztratil 3,03 % a uzavřel na 32 283,40 bodu, širší S&P 500 klesl o 3,37 % na 4 057,66 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 3,94 % na 12 141,71 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 17,36 % na 25,56 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o půl bazického bodu na 3,03 %.
Powell v pátek prohlásil, že než se podaří dostat inflaci pod kontrolu, bude americká ekonomika potřebovat přísnou měnovou politiku. To podle něj znamená pomalejší hospodářský růst, slabší trh práce a určitou "bolest" pro domácnosti a podniky.
Na pátečním poklesu akciového trhu se velkou měrou podílely technologické společnosti. Akcie výrobce grafických čipů NVIDIA se například propadly o více než devět procent a akcie technologického konglomerátu Alphabet oslabily o více než pět procent.
Za celý uplynulý týden index Dow spadl o 4,22 %, S&P 500 se snížil o 4,04 % a Nasdaq Composite přišel o 4,44 %.
Dolar v pátek posiloval díky vyhlídkám na růst úroků v USA
Na devizovém trhu v pátek americký dolar díky vyhlídkám na růst úroků v USA posiloval. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si kolem 22.00 SELČ připisoval zhruba 0,3 % na 108,80 bodu.
Euro vůči dolaru ztrácelo pouze 0,1 % na 0,9966 USD. Jednotnou evropskou měnu podpořila zpráva agentury Reuters, podle níž někteří představitelé Evropské centrální banky hodlají na zářijovém zasedání diskutovat o zvýšení úroků o 0,75 procentního bodu. ECB minulý měsíc v reakci na prudký růst inflace poprvé od roku 2011 zvýšila své úrokové sazby, a to výrazněji, než původně avizovala. Její základní úrok stoupl na 0,50 % z rekordního minima 0 %, na němž se držel od roku 2016.
Powell v pátek nenaznačil, jak výrazně Fed hodlá na svém zářijovém zasedání zvýšit úroky, všeobecně se však očekává, že americká centrální banka zvýší základní sazbu buď o 0,50, nebo o 0,75 procentního bodu. Na červencovém zasedání Fed zvýšil úrok o 0,75 procentního bodu do pásma 2,25 až 2,50 %.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Než se podaří dostat inflaci pod kontrolu, bude americká ekonomika potřebovat přísnou měnovou politiku. To znamená pomalejší hospodářský růst, slabší trh práce a určitou "bolest" pro domácnosti a podniky. V pátečním projevu to uvedl šéf centrální banky USA Jerome Powell. Varoval také, že na rychle rostoucí ceny neexistuje rychlý lék.
- Americká farmaceutická společnost Moderna podala žalobu na své konkurenty - firmy Pfizer a BioNTech. Domnívá se totiž, že porušily patenty ohledně technologie mRNA, kterou trojice společností používá při výrobě vakcín proti covidu-19. Moderna žaluje dvojici společností u amerického i německého soudu. Pfizer tvrdí, že je žalobou překvapen, protože používá vlastní patentované technologie.
- Japonská elektrotechnická společnost Panasonic jedná o výstavbě další továrny na výrobu baterií pro elektromobily ve Spojených státech, investovat hodlá kolem čtyř miliard dolarů. S odvoláním na informované zdroje to v pátek napsal ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Firma podle deníku zvažuje, že nový závod bude ve státě Oklahoma.
- Osobní příjmy amerických spotřebitelů v červenci meziměsíčně stouply o 0,2 % (odhad: +0,6 %, červen: +0,7 %). Osobní výdaje se proti červnu zvýšily o 0,1 % (odhad: +0,4 %, červen: +1 %). Index výdajů na osobní spotřebu pak meziměsíčně klesl o 0,1 % (odhad: +0,6 %, červen: +1 %) a meziročně stoupl o 6,3 % (odhad: +7,4 %, červen: +6,8 %) a jádrový index výdajů na osobní spotřebu byl meziměsíčně vyšší o 0,1 % (odhad: +0,3 %, červen: +0,6 %) a meziročně stoupl o 4,6 % (odhad: +4,7 %, červen: +4,8 %).
- Velkoobchodní zásoby v USA v červenci podle předběžných dat stouply o 0,8 % (červen: +1,9 %).
- Obchodní bilance USA se zbožím v červenci podle předběžných dat skončila deficitem 89,1 miliardy USD (červen: -99,5 miliardy USD).
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v srpnu podle finálních dat stoupl na 58,2 bodu (flash: 55,1 bodu, červenec: 51,5 bodu).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Britská společnost Cineworld zvažuje, že ve Spojených státech podá žádost o insolvenci. Druhý největší provozovatel kin na světě, který prostřednictvím divize Cinema City působí také v Česku, má problém s krátkodobou likviditou. Firma to v pondělí uvedla ve svém sdělení, a potvrdila tak informaci, kterou v pátek přinesl deník The Wall Street Journal.
- Společnost Apple (v pondělí -2,30 %) rozšíří možnost domácí opravy po iPhonech i na některé notebooky MacBook. Americká technologická firma informovala, že originální díly, servisní nástroje a manuály budou ve Spojených státech k dispozici od 23. srpna. Ještě letos má podnik v plánu službu nabídnout i v Evropě.
- Americká automobilka Ford Motor (v pondělí -5,04 %) zruší zhruba 3 000 pracovních míst v kancelářích. Snaží se tím snížit náklady a přeměnit se z výrobce aut se spalovacím motorem na výrobce elektromobilů. Firma v e-mailovém sdělení zaměstnancům uvedla, že propustí 2 000 zaměstnanců s pevnou mzdou na plný úvazek a dalších 1 000 smluvních zaměstnanců. To představuje zhruba šest procent z přibližně 31 000 zaměstnanců s pevnou mzdou v USA a Kanadě.
- Index národní aktivity chicagského Fedu v červenci stoupl na 0,27 bodu z červnových -0,25 bodu.
- Americká technologická společnost Apple (v úterý -0,20 %) se chystá zahájit výrobu iPhonu 14 v Indii přibližně dva měsíce po jeho uvedení na trh v Číně. Firma spolupracuje s dodavateli na zvýšení výroby v Indii a na zkrácení prodlevy ve výrobě nového iPhonu od jeho uvedení na trh z obvyklých šesti až devíti měsíců u předchozích modelů. Apple dlouho vyráběl většinu iPhonů v Číně a nyní kvůli roztržkám mezi Washingtonem a Pekingem i z důvodu protipandemických výluk v Číně hledá alternativy, uvedla v úterý agentura Bloomberg.
- Americká společnost Twitter (v úterý -7,39 %) lhala federálnímu regulátorovi a vlastní správní radě o "krajních a nehorázných nedostatcích" v ochraně proti hackerům i o své chabé snaze bojovat proti spamům. Ve své stížnosti na společnost to uvádí bývalý šéf bezpečnostního oddělení Twitteru Peiter Zatko. Informuje o tom list The Washington Post, který získal kopii Zatkovy stížnosti.
- Americký výrobce čipů Intel (v úterý +0,33 %) se dohodl s kanadskou investiční společností Brookfield Asset Management na finančním partnerství. Obě firmy budou společně investovat až 30 miliard USD do rozšíření výroby čipů v Arizoně.
- Celkový index nákupních manažerů společnosti S&P Global v srpnu předběžně klesl na 45 z červencových 47,7 bodu.
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v srpnu klesl na -8 bodů z nuly v červenci.
- Prodeje nových domů v červenci klesly na 511 tisíc z 585 tisíc v červnu. Očekával se pokles na 575 tisíc.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v červenci stagnovaly. Čekalo se, že stoupnou o 0,6 % po růstu o 2,2 % v červnu (revidováno z +1,9 %). Bez započtení dopravních prostředků se zvýšily o 0,3 % (odhad: +0,2 %, červen: +0,3 %) a bez započtení obranných prostředků byly vyšší o 1,2 % (odhad: stagnace, červen: +0,7 %).
- Rozjednané prodeje domů ve Spojených státech v červenci meziročně spadly o 19,9 % (červen: -20 %), meziměsíčně se snížily o procento (odhad: -4 %, červen: -8,9 %).
- Americká ekonomika v druhém čtvrtletí klesla v přepočtu na celý rok o 0,6 %. Ve zpřesněné zprávě to ve čtvrtek oznámilo americké ministerstvo obchodu. Je to lepší výsledek, než uváděl rychlý odhad zveřejněný před měsícem, podle nějž se hrubý domácí produkt snížil o 0,9 %. To bylo pro trhy překvapivé, analytici totiž původně čekali růst.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 20. srpna klesl na 243 tisíc z 245 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 250 tisíc), když se čekal výsledek 253 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 13. srpna klesl na 1,415 milionu z 1,434 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,437 milionu), když se čekal růst na 1,442 milionu.
- V americkém horském letovisku Jackson Hole ve čtvrtek začalo každoroční sympozium centrálních bankéřů, hlavní řeč bude mít v pátek šéf americké centrální banky Jerome Powell. Investory zajímá především jeho názor na inflaci a další zvyšování úrokových sazeb. Letošní ročník je 45. a zaměří se mimo jiné na přetrvávající dopady pandemie covidu-19.
- Upravená vakcína firem Pfizer/BioNTech proti koronaviru by mohla být na trh uvedena možná už na začátku září, záhy po schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Uvedla to ve čtvrtek německá společnost BioNTech, která očkovací látku vyvíjí.
- Index průmyslové aktivity kansaského Fedu v srpnu spadl na -9 bodů (odhad: 3 body, červenec: 7 bodů).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Macy's v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,00 USD (odhad: 0,86 USD), tržby 5,6 miliardy USD (odhad: 5,49 miliardy USD).
- Výsledky J. M. Smucker v 1QFY2023: Upravený zisk na akcii 1,67 USD (odhad: 1,27 USD), tržby 1,87 miliardy USD (odhad: 1,87 miliardy USD).
- Výsledky Salesforce v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,19 USD (odhad: 1,03 USD), tržby 7,72 miliardy USD (odhad: 7,69 miliardy USD).
- Výsledky Snowflake v 2Q: Zisk na akcii 0,70 USD (odhad: 0,56 USD), tržby 497 milionů USD (odhad: 467 milionů USD).
- Výsledky NVIDIA v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,51 USD (odhad: 0,50 USD), tržby 6,7 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky Autodesk v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,65 USD (odhad: 1,57 USD), tržby 1,24 miliardy USD (odhad: 1,22 miliardy USD).
- Výsledky Dollar General v 2Q: Zisk na akcii 2,98 USD (odhad: 2,94 USD), tržby 9,4 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky Dollar Tree v 2Q: Zisk na akcii 1,60 USD (v souladu s odhady), tržby 6,77 miliardy USD (odhad: 6,79 miliardy USD).
- Výsledky Gap v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,08 USD (odhad: -0,05 USD), tržby 3,86 miliardy USD (odhad: 3,82 miliardy USD).
- Výsledky Dell Technologies v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,68 USD (odhad: 1,64 USD), tržby 26,43 miliardy USD (odhad: 26,50 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK