ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku je nejnižší od roku 2008
Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v září kvůli obavám z nedostatku energií a jejich cen opět zhoršila. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v úterý zveřejnil německý hospodářský institut ZEW. Index ekonomické nálady na září klesl proti srpnu o 6,6 bodu na -61,9 bodu. To je nejnižší hodnota od října 2008. Pokles indexu byl výraznější, než čekali analytici. Ti podle agentury DPA očekávali snížení indexu na -59,5 bodu.
Dále se zhoršilo i hodnocení současné ekonomické situace. Samostatný ukazatel současných podmínek klesl o 12,9 bodu na -60,5 bodu, zatímco analytici čekali jeho snížení na -52,1 bodu.
"Vyhlídky na energetické problémy v zimě ještě více zhoršují očekávání velké části německého průmyslu," komentoval údaje prezident ZEW Achim Wambach. "K tomu se přidává méně příznivé hodnocení růstu v Číně," dodal.
Německo se podobně jako jiné státy potýká s hospodářskými dopady ruské invaze na Ukrajinu, na kterou Západ odpověděl tvrdými protiruskými sankcemi. Problematické zůstávají vysoké ceny energií kvůli nejistým dodávkám zemního plynu z Ruska. Podle ministerstva hospodářství se výhled německé ekonomiky na zbytek druhého pololetí dramaticky zhoršil, což může ve zbývajících měsících roku vyústit v hospodářskou stagnaci, případně i v recesi.
Pro letošní rok německá vláda původně očekávala růst hrubého domácího produktu o 3,6 %, na jaře ale prognózu růstu snížila na 2,2 %. Podle nové analýzy ekonomického institutu Ifo německá ekonomika vinou energetické krize prudce zpomalí a letos vykáže růst pouze o 1,6 %. Pro příští rok počítá Ifo s recesí, HDP se podle něj sníží o 0,3 %.
Zdroj: ČTK