Americké akcie v úterý po zveřejnění údajů o inflaci prodělaly nejprudší denní pokles za více než dva roky
Americké akcie ztratily nejvíce za více než dva roky. Nejnovější údaje o vývoji inflace ve Spojených státech totiž naznačily, že americká centrální banka bude pokračovat v agresivním zvyšování úrokových sazeb.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 3,94 % a uzavřel na 31 104,97 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 4,32 % na 3 932,69 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se propadl o 5,16 % na 11 633,57 bodu. Index volatility VIX stoupl o 14,24 % na 27,27 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o pět a půl bazického bodu na 3,418 %. Ceny ropy klesly zhruba o půl procenta, zlato odepsalo procento a stříbro dvě procenta. Bitcoin ztratil bezmála desetinu hodnoty a na konci dne se obchodoval za zhruba 20 300 USD.
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v USA v srpnu zpomalilo na 8,3 % z červencových 8,5 %. Pokles meziroční míry inflace byl ale mírnější, než očekávali analytici, kteří její srpnovou úroveň odhadovali v průměru na 8,1 %. Meziměsíčně se navíc spotřebitelské ceny zvýšily o 0,1 %, zatímco analytici předpokládali, že o 0,1 % klesnou.
"Údaje o inflaci byly silnější, než se očekávalo," uvedl podle agentury Reuters analytik Karl Schamotta ze společnosti Corpay. Označil za téměř jisté, že Fed příští týden zvýší svou základní úrokovou sazbu o dalších 0,75 procentního bodu.
"myslím si, že je ve hře testování červnových cenových minim na akciovém trhu. Není to tak, že by jedno číslo převracelo vzhůru nohama vše, co se od té doby událo, ale je evidentní, že hodně obchodníků bylo až příliš optimistických, pokud jde o vývoj inflace. A srpnová statistika je zkrátka zastihla nepřipravené," uvedl zkušený trader Art Cashin z UBS.
Na poklesu akciového trhu se velkou měrou podílely technologické společnosti, jejichž akcie jsou velice citlivé na vývoj úrokových sazeb (Microsoft -5,50 %, Apple -5,87 %, Amazon -7,06 %). V plusu uzavřelo pouze pět akcií z indexu S&P 500, konkrétně Corteva (+0,87 %), Twitter (+0,80 %), CF Industries (+0,67 %), Albemarle (+0,38 %) a Mosaic (+0,32 %).
Na devizovém trhu americký dolar díky vyhlídkám na další výrazný růst úroků v USA posiloval. Euro kolem 22.00 SELČ vůči dolaru ztrácelo zhruba 1,5 % a pohybovalo se v blízkosti 0,9970 USD. Během pondělí jednotná evropská měna vystoupila až na téměř měsíční maximum 1,0198 USD.
Fed rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb oznámí příští týden ve středu. Na předchozím červencovém zasedání centrální banka zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu do pásma 2,25-2,50 %.
Nejdůležitější úterní události na amerických trzích
- Tempo meziročního růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v srpnu kleslo na 8,3 % z červencové hodnoty 8,5 %. Ke zmírnění inflace přispěl především pokles cen benzínu a levnější ojetá auta. V úterý to uvedlo americké ministerstvo práce. Inflace je přesto vyšší, než čekali analytici, hlavně kvůli růstu nájmů a cen potravin.
- Akcionáři americké internetové společnosti Twitter (v úterý +0,80 %) schválili převzetí firmy miliardářem Elonem Muskem za 44 miliard dolarů. Informovala o tom agentura Reuters. Musk se však v létě rozhodl od dohody o převzetí odstoupit, takže o osudu transakce bude muset rozhodnout soud.
- Právní společnost Gerardin Partners se jménem vydavatelů chystá v příštích týdnech podat u soudů v Británii a Nizozemsku žalobu na internetovou společnost Google ze skupiny Alphabet (v úterý -5,90 %). Požaduje po ní odškodné až 25 miliard eur kvůli praktikám Googlu v oblasti digitální reklamy. S odkazem na uvedenou právní firmu o tom v úterý informovala agentura Reuters. Google se chce proti žalobě bránit.
- Sociální síť Twitter má slabou kybernetickou ochranu, nedokáže kontrolovat miliony podvodných účtů a poskytnout ochranu soukromí. Ve slyšení před právním výborem amerického Senátu to v úterý řekl bývalý šéf bezpečnostního oddělení společnosti Twitteru Peiter Zatko.
Zdroj: ČTK, CNBC