Slábnoucí inflace umožnila ruské centrální bance snížit základní sazbu na 7,5 %
(AKTUALIZOVÁNO) Ruská centrální banka v pátek podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 7,5 %. Rozhodnutí zdůvodnila zejména slábnoucí inflací. Guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová ale zároveň řekla, že prostor k dalšímu snižování sazeb už se vyčerpává.
Centrální banka uvedla, že ekonomika potřebuje levnější úvěry, pokud se má zpomalit její pokles. Ten je výsledkem válečného tažení proti Ukrajině, které devastuje hospodářství obou zemí. Poptávka po úvěrech je teď mezi ruskými podniky značná, řekla guvernérka.
"Neutrální pásmo u základní úrokové sazby krátkodobě vidíme nad pěti až šesti procenty," řekla Nabiullinová na tiskové konferenci po zasedání bankovní rady. "Další krok u sazeb může být jejich ponechání beze změny, anebo zvýšení," upřesnila. Na pátečním jednání se podle ní část bankéřů také vyslovila pro zachování základní sazby, jiní požadovali její snížení o čtvrt až půl procentního bodu.
Výhled ekonomiky se ale zatím nezhoršuje a Nabiullinová řekla, že centrální banka pravděpodobně výhled vývoje hrubého domácího produktu na letošní rok zlepší. Rusko se podle ní také připravuje na vleklou právní bitvu o uvolnění svých zahraničních rezerv, které západní země kvůli ruské agresi vůči sousednímu státu zmrazily.
V letošním roce bylo zářijové zasedání bankovní rady už páté, na kterém centrální bankéři rozhodli o snížení základní sazby. Bezprostředně po zahájení invaze na Ukrajinu centrální banka základní úrok více než zdvojnásobila a posunula jej na 20 %, aby zmírnila odliv kapitálu a podpořila finanční stabilitu.
Analytici v anketě agentury Reuters se snížením základní sazby o půl procentního bodu v září počítali. Míra inflace v Rusku v srpnu podle statistického úřadu klesla na 14,3 % z červencové hodnoty 15,1 %. Ekonomika pak v druhém čtvrtletí podle zpřesněných údajů zaznamenala propad HDP o 4,1 %, zatímco předběžná zpráva ukazovala na 4% pokles.
Ruská měnová autorita ve svém komentáři neposkytla žádný výhled měnové politiky na nejbližší období. Domácnosti i firmy podle ní nadále očekávají zvýšenou inflaci. Nabiullinová nicméně na tiskové konferenci později řekla, že v prvním pololetí příštího roku nelze vyloučit inflaci pod čtyřmi procenty.
"Lidé teď mají spíše tendenci šetřit než utrácet," řekla guvernérka. "Obáváme se, že domácnosti očekávají růst inflace," dodala.
Nabiullinová řekla, že centrální banka zvažuje debatu o využití digitálních finančních aktiv včetně kryptoměn. "Bylo by to pro mezinárodní obchod, pro ten vnitřní ne," řekla. Dodala, že centrální banka už začala testovat digitální rubl, testů se účastní celkem 15 komerčních bank.
Zdroj: ČTK
Aktuality
