Evropské akcie ve čtvrtek pokračovaly v růstu, zisky hlavních indexů ale nepřesáhly osm desetin procenta

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v zelených číslech. Akcie tak posílily už třetí seanci v řadě a dostaly se na více než tříměsíční maximum. Dařilo se mimo jiné cenným papírům chemických společností.
Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,46 % na 440,84 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,02 % na 7 466,60 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,78 % na 14 539,56 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,42 % na 6 707,32 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 výrazně posílily akcie společností THG (+9,95 %), PZU (+6,60 %) nebo Allegro.eu (+6,56 %) a Zur Rose Group (+5,28 %). Nedařilo se naopak cenným papírům firem Uniper (-12,82 %), Bank of Ireland Group (-1,92 %) či Credit Suisse Group (-1,91 %).
Nejdůležitější čtvrteční události na evropských trzích
- Nálada v německé ekonomice se v listopadu proti říjnu zlepšila, informoval ve čtvrtek ekonomický institut Ifo. Podnikatelská nálada zůstává sice na nejslabších hodnotách od roku 2020, výhled pro další měsíce už ale není zdaleka tak pesimistický jako v říjnu.
- Ruská internetová společnost Yandex požádala prezidenta Vladimira Putina, aby jí umožnil restrukturalizaci podnikání. Chce prodat své aktivity v Rusku a oddělit od ní hlavní mezinárodní projekty. S odkazem na zdroje o tom ve čtvrtek informoval britský ekonomický list Financial Times (FT). Yandex má v Nizozemsku registrovanou součást Yandex NV, přes kterou působí na evropském trhu.
- Německý automobilový koncern Volkswagen ztrácí podíl na čínském trhu ve prospěch místních výrobců automobilů. Čína je největším trhem koncernu a pokles podílu představuje jednu z nejobtížnějších výzev pro nového koncernového šéfa Olivera Bloomeho. Píše o tom list The Wall Street Journal (WSJ) na svých internetových stránkách.
- Důvěra v českou ekonomiku se v listopadu mírně zvýšila, meziměsíčně její index stoupl o 0,3 bodu na 90,1 bodu. Takzvaný souhrnný indikátor důvěry předtím klesal pět měsíců v řadě, v říjnu se navíc poprvé od loňského března dostal pod 90 bodů. U podnikatelů se nicméně důvěra v listopadu dále snižovala. Spotřebitelé, u kterých se indikátor důvěry v říjnu propadl na historické minimum, jsou nyní o něco optimističtější. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad. Ve srovnání s loňským listopadem je důvěra v hospodářství nižší u podnikatelů, spotřebitelů i celkově. Výsledky podle analytiků ukazují, že ekonomika je stále v útlumu, a o něco příznivější pohled domácností podle nich souvisí hlavně s vládními zásahy do cen energií.
Zdroj: CNBC