Společnost ReGas spustí v řádu dní v severoněmeckém Lubminu terminál na LNG

V severoněmeckém Lubminu na pobřeží Baltského moře začne v řádu dní, možná už ve čtvrtek, fungovat první plovoucí terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Německu. Společnost Deutsche ReGas, která bude zařízení provozovat, v pondělí sdělila, že nyní čeká na zbývající povolení. Plovoucí terminál prozatím kotví na Rujáně, kde podstoupil poslední technické úpravy. Díky stávající infrastruktuře by mohl posloužit i k zásobování České republiky. Zda se tak stane, ale bude záviset na dodavatelích a trhu, o využití plynu totiž Deutsche ReGas nerozhoduje.
"Deutsche ReGas nebude v žádný okamžik vlastníkem LNG ani zemního plynu. Zemní plyn zůstává v majetku dodavatelů LNG, kteří si zplynovací kapacity našeho terminálu dlouhodobě pronajali, případně si ho krátkodobě pronajmou. Poté bude plyn prodán na trhu," uvedla společnost k provozu svého zařízení v Lubminu v Meklenbursku-Předním Pomořansku. "Proto nemůžeme sdělit žádné informace o tom, kam bude zemní plyn dopraven a kdo jej spotřebuje," dodala.
Společnost Deutsche ReGas vznikla letos v dubnu v návaznosti na starší vodíkový projekt v Lubminu z roku 2016, který byl loni na podzim upraven ještě pro LNG. Terminál na zkapalněný zemní plyn, který bude ReGas provozovat, je čistě komerční projekt a nesouvisí s pěti dalšími plovoucími terminály, které si pronajala německá vláda.
ReGas si plovoucí terminál Neptune pronajala u společnosti TotalEnergies. Zařízení je od 23. listopadu v přístavu Mukran na Rujáně. "Všechny potřebné komponenty k brzkému technickému dokončení terminálu na LNG jsou tak již v regionu," uvedla společnost.
Technici na Rujáně nyní připravují plovoucí terminál k tomu, aby mohl být v Lubminu provozován. To se týká mimo jiné přidání adaptéru na propojovací potrubí v Lubminu a přizpůsobení ponoru, který v době připlutí na Rujánu činil 9,6 metru. Kvůli podmínkám v Lubminu bude ale ponor k transportu upraven zhruba na 5,2 metru, v přístavu pak bude mít 5,5 metru.
ReGas plánovala, že terminál v Lubminu bude k 1. prosinci technicky hotový a provozuschopný. Zda se tak skutečně stane, bude záviset na úředním souhlasu. "Uvedení do provozu může samozřejmě následovat až tehdy, kdy budou všechna potřebná povolení. Za schvalovací řízení jsou odpovědné příslušné úřady," uvedla společnost. Dodala, že o podrobnostech schvalovacího procesu bude následně informovat.
Neptune má mít roční kapacitu asi 5,2 miliardy metrů krychlových plynu, což podle ReGasu postačí pro roční zásobování asi dvou milionů domácností. V příštím roce by ale společnost chtěla připojit další plovoucí jednotku o roční kapacitě sedm miliard kubíků.
Lubmin je díky stávající infrastruktuře vhodným zásobovacím uzlem nejen pro východní Německo, ale i pro Česko, na což opakovaně upozorňovala premiérka Meklenburska-Předního Pomořanska Manuela Schwesigová. K Lubminu, kde ústí nyní nefunkční německo-ruský plynovod Nord Stream, je Česká republika napojena přes plynovody OPAL a Gazela.
Německá společnost na provoz plynovodní sítě Gascade minulý týden v pátek oznámila, že přístaviště pro plovoucí terminál Neptune je plně připojeno k plynovodům OPAL a NEL. Zatímco OPAL vede plyn do Saska, NEL spojuje Lubmin s Dolním Saskem a tamním hlavním německým zásobníkem v Rehdenu.
Německo už v polovině listopadu dokončilo první přístaviště pro plovoucí terminál na zkapalněný plyn, a to v dolnosaském Wilhelmshavenu. V prosinci je tam očekáván plovoucí terminál Höegh Esperanza, který si pronajala německá vláda. Další plovoucí terminály s vládní účastí budou také v dolnosaském Stade, v Brunsbüttelu ve Šlesvicku-Holštýnsku, v Lubminu a jeden ještě ve Wilhelmshavenu.
Zdroj: ČTK