Životní úroveň v ČR se snížila z 93 % na 91 % EU, je na úrovni Slovinska

Životní úroveň v Česku se loni vůči evropskému průměru relativně snížila. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly se snížil o dva procentní body na 91 % průměru Evropské unie. Česko tak je na úrovni Slovinska, mírně zaostává za Itálií (95 %) a Maltou (96 %) a naopak je nad Španělskem (84 %) či Portugalskem (74 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad ve Statistické ročence 2022.
Nejnižší HDP na obyvatele v paritě kupní síly má Bulharsko, kde dosahuje 55 % unijního průměru. Naopak nejvyšší životní úroveň je v Lucembursku, kde dosahuje 277 % průměru EU. Česko je za Maltou druhou nejlépe postavenou zemí z těch, které vstoupily do EU po roce 2000.
Česká ekonomika loni vzrostla o 3,3 %, zotavovala se tak po pandemickém propadu o 5,8 % z předchozího roku. EU jako celek v průměru vykázala rychlejší růst, HDP se zvýšil o 5,3 %. Nejrychleji z unijních zemí rostlo Irsko, kde se HDP zvýšil o 13,5 %, nejslabší byl hospodářský rozvoj Německa, jehož ekonomika posílila o 2,9 %.
Česko si loni udrželo postavení země s nejnižší nezaměstnaností v EU, přestože se zvýšila o 0,2 procentního bodu na 2,8 %. Nejlepší hodnoty z pohledu nezaměstnanosti vykazuje Česko šestý rok v řadě. Druhou nejnižší nezaměstnanost mělo loni Polsko, kde činila 3,4 %. Nejvyšší míra nezaměstnanosti byla ve Španělsku, kde dosahovala 14,8 %. Evropský průměr byl 7 %.
Průměrná inflace loni byla 3,3 %, ceny tak v Česku vzrostly sedmým nejvyšším tempem v EU. Nejvyšší inflace byla v Polsku a Maďarsku, obě země vykázaly shodně 5,2 %. Naopak v Řecku ceny vzrostly o 0,6 %, zdražování tak bylo nejpomalejší. Průměr EU byl 2,9 %.
Zdroj: ČTK
Aktuality
