US MARKETOtevírá za: 60 h 47 m
DOW JONES+0,65 %
NASDAQ-0,18 %
S&P 500+0,41 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

ReGas očekává spuštění terminálu na LNG v Lubminu ještě v prosinci

Společnost Deutsche ReGas proti původním plánům ve čtvrtek neuvedla v severoněmeckém Lubminu do provozu první plovoucí terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Německu, spuštění nyní očekává během prosince. Firma uvedla, že důvodem odkladu jsou zatím chybějící povolení, neboť ještě neskončilo připomínkové řízení. Společnost ReGas podle čtvrteční zprávy stanice NDR1 nicméně terminál pro Lubmin považuje za již připravený k provozu. Zařízení na opětovné zplynování LNG nadále kotví na nedaleké Rujáně, odkud později odpluje do Lubminu.

"Uvedení do provozu v prosinci je uskutečnitelné," uvedla firma. Ta v pondělí sdělila, že všechny komponenty k zahájení provozu jsou už v regionu a že nyní je nutné vyčkat na potřebná povolení.

Na začátku týdne uplynula lhůta, do které mohli lidé a také spolky či organizace vyslovit připomínky k plánovanému provozu terminálu. Ministerstvo životního prostředí Meklenburska-Předního Pomořanska uvedlo, že obdrželo přes 1 000 námitek, které se týkaly obav o životní prostředí, nedostatečného zveřejňování dokumentů či obav z politické podjatosti při povolovacím řízení.

Prozatím není jasný termín, do kterého chtějí úřady námitky posoudit. Zemský ministr životního prostředí v rozhovoru se stanicí NDR řekl, že důležitá je nejen rychlost, ale i to, aby celý proces byl právně v pořádku. Média proto hovoří o týdnech. Společnost Deutsche ReGas ale věří, že vše bude dokončeno ještě tento měsíc.

Pokud ReGas konečné povolení získá, zakotví v Lubminu plovoucí terminál Neptune pronajatý od společnosti TotalEnergies. Zařízení je od 23. listopadu v nedalekém přístavu Mukran na Rujáně, kde podstoupilo poslední úpravy před chystaným uvedením do provozu.

Neptune má mít roční kapacitu asi 5,2 miliardy metrů krychlových plynu, což podle firmy Deutsche ReGas postačí k ročnímu zásobování asi dvou milionů domácností. V příštím roce by ale společnost chtěla připojit další plovoucí jednotku o roční kapacitě sedm miliard kubických metrů, která ale nebude zakotvena v přístavu, nýbrž na moři. K tomuto zařízení na moři bude podle plánů ReGasu v roce 2024 připojen i Neptune, čímž se celková kapacita zplynování LNG zvýší na 14,2 miliardy metrů krychlových.

Lubmin je důležitým distribučním uzlem plynové infrastruktury, ústí tam nyní nefunkční německo-ruský plynovod Nord Stream, čehož projekt terminálu na LNG využívá. V lubminském přístavu je už hotové potrubí, kterým bude možné plyn posílat do plynovodů OPAL a NEL. Produktovod OPAL vede plyn do Saska a odtud plynovodem Gazela do České republiky. NEL spojuje Lubmin s Dolním Saskem a tamním hlavním německým zásobníkem v Rehdenu.

Terminál v Lubminu je výhodný i pro Česko, pokud by chtělo jeho kapacitu využívat. Zda se tak stane, bude záviset na dodavatelích a trhu, o využití plynu totiž Deutsche ReGas nerozhoduje.

V Lubminu vedle zcela soukromého projektu společnosti ReGas vznikne ještě další terminál na LNG, který bude v režii německé vlády. Ta si pronajala pět plovoucích terminálů, dva budou umístěny v dolnosaském Wilhelmshavenu a po jednom v dolnosaském Stade, v Brunsbüttelu ve Šlesvicku-Holštýnsku a ve zmíněném Lubminu.

Zdroj: ČTK

EnergetikaNěmeckoZemní plyn
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika