Fed na prosincovém zasedání zvýšil sazby v souladu s očekáváním jen o půl procentního bodu

Americká centrální banka na prosincovém měnověpolitickém zasedání rozhodla o zvýšení úrokových sazeb o půl procentního bodu. Trh utažení měnové politiky v tomto rozsahu očekával, základní sazba se nyní nachází v pásmu 4,25 až 4,50 %. Během předchozích čtyř zasedání centrální banka rozhodla o zvýšení sazeb vždy o tři čtvrtě procentního bodu, nyní tlak na razantní zpřísňování měnových podmínek polevil s tím, jak tempo inflace ve Spojených státech setrvale klesá. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci ale uvedl, že centrální banka se ještě neblíží tomu, aby mohla ohlásit vítězství nad vysokou inflací.
V nové prognóze centrální banka USA snížila výhled tempa růstu americké ekonomiky v příštím roce na 0,5 %, v září čekala růst HDP o 1,2 %. Inflace podle centrální banky zůstane nad dvouprocentním cílem přinejmenším do konce roku 2025 a do konce příštího roku se bude stále pohybovat nad třemi procenty.
Hlavní americké akciové indexy po oznámení Fedu odevzdaly zisky a přešly do červených čísel. Index Dow v 20.45 SEČ klesal o 0,84 %, S&P 500 ztrácel 0,86 % a Nasdaq Composite odepisoval procento. Dolar mírně posiloval (dolarový index +0,16 % na 104,15 bodu) a výnosy z dluhopisů americké vlády rostly (výnos 10letých vládních dluhopisů +0,013 p. b. na 3,516 %).
Trh nyní čeká, že v únoru Fed základní úrokovou sazbu zvýší buď znovu o 50 bazických bodů do pásma 4,75-5,00 % (pravděpodobnost 44,4 %), nebo jen o 25 bazických bodů do pásma 4,50-4,75 % (pravděpodobnost 47,2 %). Na konci roku 2023 pak trh čeká základní sazbu nejspíše mezi 4,25 % a 4,75 % (4,25-4,50 % s pravděpodobností 28,7 %, 4,50-4,75 % s pravděpodobností 28,3 %), případně v pásmu 4,00-4,25 % (pravděpodobnost 16,0 %), respektive v pásmu 4,75-5,00 % (pravděpodobnost 15,9 %).
Fed na závěr prosincového zasedání uvedl, že příští rok předpokládá zvýšení úrokových sazeb úhrnem minimálně o 0,75 procentního bodu. V roce 2024 sazba podle aktuální projekce banky klesne na 4,1 % a v roce 2025 dosáhne 3,1 %. Zářijové prognózy předpokládaly, že sazba bude o něco nižší.
Zástupci Fedu také očekávají, že zvyšování úrokových sazeb zvýší míru nezaměstnanosti, která nyní činí 3,7 %, do konce roku 2023 na 4,6 %. Na této úrovni podle tvůrců měnové politiky zůstane nezaměstnanost až do roku 2024. Před třemi měsíci zástupci Fedu předpokládali, že nezaměstnanost vzroste na 4,4 %.
Tisková konference Jeromea Powella
"Údaje o inflaci za říjen a listopad ukazují její vítané snížení," řekl Powell na tiskové konferenci. "Bude ovšem zapotřebí podstatně více důkazů, abychom získali jistotu, že inflace je na trvalé cestě k poklesu. Obnovení cenové stability bude pravděpodobně vyžadovat udržení restriktivní měnové politiky po nějakou dobu," řekl dále.
Inflace bude podle Powella přetrvávat zejména v sektoru služeb, který je náročný na pracovní sílu, jejíž průměrné mzdy rostou vysokým tempem. "Možná budeme muset dostat sazby výše, abychom se dostali tam, kam chceme," konstatoval šéf Fedu. "Podle našeho nynějšího úsudku jsme ještě nedosáhli dostatečně míry restriktivní měnové politiky," uvedl dále guvernér Fedu. "Budeme pokračovat ve vytyčeném kurzu, dokud nebude práce hotova," dodal.
Ekonomika USA v třetím čtvrtletí přidala anualizovaně 2,9 %, inflace v listopadu klesla na 7,1 %
Americká ekonomika v třetím čtvrtletí podle zpřesněné zprávy ministerstva obchodu vzrostla v přepočtu na celý rok o 2,9 %. Růst HDP za červenec až září následoval po dvou čtvrtletích poklesu. Tento pokles vyvolal obavy o odolnost ekonomiky, přestože trh práce zůstal silný a výdaje spotřebitelů stabilní, od té doby se však objevila řada pozitivních signálů o dalším vývoji.
Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v listopadu opět zpomalil, jeho tempo se podle dat úřadu práce snížilo na 7,1 % z říjnových 7,7 %. Pokles byl navíc výraznější, než se čekalo (7,3 %). Meziroční inflace je nyní nejníže od prosince 2021. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny v listopadu zvýšily jen o 0,1 %, o měsíc dříve stouply o 0,4 %.
Zdroj: Fed, ČTK