Fiala: Už letos by se měly projevit některé kroky v restrukturalizaci energetiky

Úmysl vlády získat větší kontrolu státu nad energetickou infrastrukturou potvrdil v rozhovoru s ČTK premiér Petr Fiala (ODS). Předpokládá, že už v letošním roce se některé kroky projeví. "Ano, máme zájem provést určitou transformaci české energetiky a její součástí je získání větší kontroly nad energetickou infrastrukturou," odpověděl na dotaz ohledně diskutované restrukturalizace energetické společnosti ČEZ. Zdůraznil, že víc nemůže ani naznačit vzhledem k tomu, že akcie ČEZ jsou obchodovány na burze.
Soustředit se chce také na udržení nižších cen energií a jejich dlouhodobého zachování. "To si myslím, že je momentálně důležité, a od toho se odvíjí to, co musíme dělat v České republice se zastropováním - možná nic, protože to bude fungovat. Možná ten strop ani nebude potřeba do budoucna, ale zatím, kdybychom ho neudělali a neudržovali, tak lidé a firmy platí násobně víc, a to jsme nechtěli. Na druhé straně si musíme uvědomit, že každé takové opatření něco stojí a stojí velké peníze a stát nemá jinou možnost, než ty peníze buď vybrat od lidí, nebo si je půjčit," konstatoval.
Jako nástroj, kterým se vláda vyhnula vyššímu zdanění občanů, zmínil zavedení takzvané válečné daně z mimořádných zisků, s tím, že je "dočasná, limitovaná a vlastně solidární".
Postup, kterým vláda čelila loňskému enormnímu zvyšování cen energií způsobenému jejich nedostatkem, se podle Fialy vyplatil, což ukazují nynější nižší ceny pohonných hmot i energií. "Taktika, kterou jsme zvolili, jak my v České republice, tak obecně se v Evropě, byla správná. A státy, které se například pustily do experimentu s daní z přidané hodnoty zastropováním, vlastně nakonec nedopadly dobře, protože pohonných hmot nemají dostatek," uvedl.
Podobně tomu je podle něj u energií. "Je to dáno samozřejmě i opatřeními, která se udělala - naplnění zásobníků, budování LNG terminálů a jejich naplňování a tak dále, ale je to dáno i rozhodnutími, na kterých jsme se domluvili na evropské úrovni - možnost společných nákupů plynu, určitá regulace cen při prudkých výkyvech, hledání a domlouvání alternativních dodavatelů plynu a elektřiny a tak dál," připomenul.
Intenzivněji musí Česko podle Fialy v tomto roce ve snaze o zvýšení energetické bezpečnosti rozvíjet obnovitelné zdroje, jadernou energetiku. Zajišťovat dostatečné alternativní dodavatele plynu tak, aby nebylo vydíratelné Ruskem, ani nikým jiným.
"Očekáváme, že možné oddělení některých výrobních částí ČEZ (např. uhelné a jaderné energetiky) do samostatné entity s plnou kontrolou státu či jiná forma změn majetkových podílů ve firmě budou jedním z největších hybatelů kurzu tohoto titulu v letošním roce. Po loni oznámených masivních daňových zásazích státu ovšem nejsme schopni odhadnout, jaký by mohly takové majetkové přesuny mít dopad na hodnotu firmy pro minoritní akcionáře. Česká vláda drží v ČEZ majoritní 70% podíl, a má tak již nad společností dobrou kontrolu. Management ovšem musí jednat s péčí řádného hospodáře, tzn. mimo jiné snažit se o solidní návratnost investic a co nejziskovější hospodaření. Toho může dosáhnout například také prostřednictvím dojednání takových schémat s vládou, která zaručí společnosti zisk a vládě splnění jejích cílů v oblasti energetické bezpečnosti atd. Tímto směrem jdou doposud uzavřené dohody ohledně financování nového jaderného bloku v Dukovanech. Jakožto veřejně obchodovaná firma je pak také ČEZ povinen zveřejňovat veškeré významné kurzotvorné informace, o nichž ví," napsal analytik Petr Bártek z České spořitelny.
Zdroj: ČTK
Aktuality
