US MARKETOtevírá za: 2 h 15 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Důvěra v lepší ekonomickou situaci ve světě klesla na 40 %, ukázal průzkum ve 28 zemích

Ve zlepšení situace svých rodin za pět let proti současnosti věří nyní ve světě 40 % lidí, před rokem to byla polovina. Ukázal to průzkum globální komunikační agentury Edelman ve 28 zemích světa. Ekonomický optimismus je podle něj nejníže za posledních 20 let. Následkem zkušenosti s pandemií covidu-19 a inflací se společnosti po celém světě potýkají s výrazným rozdělením, uvedla v úterý v tiskové zprávě k průzkumu agentura AMI Communications. která je zástupcem Edelmanu v ČR. V Česku se průzkum neuskutečnil.

Projekt Edelman Trust Barometr každoročně od roku 2020 zkoumá důvěru veřejnosti k vládám, byznysu, neziskovým organizacím a médiím. Poslední průzkum z loňského listopadu ukázal podle autorů razantní obrat v tom, z čeho mají lidé největší strach. "Zatímco dříve převládaly obavy spojené s klimatickými změnami, jadernou válkou a nedostatkem potravin či energií, dnes mají lidé největší strach o vlastní budoucnost," píše se v tiskové zprávě. Největší obavy, celkem u 89 % lidí, jsou tak spojené s možnou ztrátou zaměstnání, inflace se bojí 74 % lidí.

Očekávání budoucí situace jejich domácností jsou nejnižší za dobu průzkumu u lidí v 24 z 28 zemí. Patří mezi ně nejsilnější ekonomiky a nejlidnatější státy světa včetně USA, Indie, Japonska a řady západoevropských zemí. Jedinou zemí, kde se ekonomický optimismus zvýšil, ovšem pouze o jeden procentní bod na 65 %, je Čína. Vůbec nejhůře vidí budoucnost svých rodin lidé v Japonsku, Francii a Německu.

Problému rozdělení čelí jejich země více než v minulosti podle 53 % respondentů. To se odráží také v jejich ochotě žít, spolupracovat či pomáhat lidem s odlišným pohledem na svět, ukázal průzkum.

V posledním roce se podle průzkumu prohloubil i rozdíl v míře důvěry ve vládu a podnikatelskou sféru. Své vládě věří 51 % lidí, důvěru v podnikatele má 62 %. Firmy přitom měly největší důvěru poprvé teprve loni. Relativně nižší je také důvěra v média na 50 %, lépe jsou na tom neziskové organizace, kterým věří 59 % účastníků průzkumu. "Poslední roky přispěly k nárůstu důvěry v etické chování a kompetentnost byznysové instituce. Vlivem toho nyní lidé očekávají, že se podniky budou více společensky angažovat," píše se v tiskové zprávě. Lidé podle průzkumu vidí jako nejlepší východisko pro vytvoření prosperující společnosti spolupráci vládního a podnikatelského sektoru.

Průzkumu se zúčastnilo více než 32 000 lidí, v každé zemi bylo minimálně 1 150 respondentů.

Zdroj: ČTK

Investiční a ekonomický výhledSpotřebiteléSvětová ekonomikaŽivotní úroveň
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa