Evropské akcie v pondělí skončily v červených číslech

Evropské akcie zakončily pondělní seanci v minusu. Index nákupních manažerů pro eurozónu v minulém týdnu ukázal, že podnikatelská aktivita v měnovém bloku se po šesti měsících vrátila v lednu k růstu. To investoři vnímají jako dobrou zprávu a naději, že se Evropa může vyhnout recesi. Na pomyslné misky vah kladli investoři také páteční zprávu amerického ministerstva práce, která ukázala velmi vysoký přírůstek pracovních míst za leden. Trvale napjatý trh práce by mohl americké centrální bance umožnit, aby držela úrokové sazby na vyšší úrovni delší dobu.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,80 % na 457,07 bodu. Britský FTSE 100 korigoval o 0,82 % na 7 836,71 bodu, francouzský index CAC 40 ubral 1,34 % na 7 836,71 bodu a německý DAX klesl o 0,84 % na 15 345,91 bodu.
V rámci indexu STOXX Europe 600 se v pondělí dařilo společnostem Zur Rose Group (+3,54 %), Telecom Italia (+3,17 %) nebo Bayer (+2,66 %). Nedařilo se naopak akciím společností Orpea(-17,95 %), Idorsia (-13,81 %) či Fabege (-8,70 %).
Nejdůležitější pondělní události na evropských trzích
- Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí schválil prodej ruské divize finančních služeb německé automobilky Mercedes-Benzdo rukou ruského prodejce automobilů Avtodom. Společnost Mercedes-Benz se tak přiblížila k úplnému odchodu z ruského trhu.
- Norsko chce Ukrajině v příštích pěti letech darovat 75 miliard norských korun (162 miliard Kč). Oznámil to v pondělí ministerský předseda severské země Jonas Gahr Störe, podle něhož půlka částky půjde na vojenskou podporu a ta druhá na humanitární pomoc. Norsko se tak podle agentury AP stane jedním z největších podporovatelů země napadené Ruskem.
- Český miliardář a investor Daniel Křetínský a obří švýcarská komoditní společnost Vitol doufají, že získají stovky milionů liber určené na dotace pro britské elektrárny, píše deník The Guardian. Patří k uchazečům v aukci provozovatele britské elektrizační soustavy National Grid, ve které jde o 1,5 miliardy liber (zhruba 40 miliard Kč) a jejíž výsledky se vyhlásí tento měsíc.
- Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v únoru čtvrtým měsícem v řadě vzrostla a dostala se na nejvyšší úroveň za téměř rok. Vyplývá to z pondělních údajů společnosti Sentix. Investoři jsou podle těchto údajů optimističtější ohledně současné situace i budoucího vývoje.
- Loňský růst české průmyslové výroby o 1,7 procenta táhla především výroba automobilů, její výsledek je ale ovlivněný nízkou srovnávací základnou roku 2021. V hodnocení výsledků českého průmyslu se na tom shodují analytici. V letošním roce očekávají slabší výkon průmyslu, zejména kvůli slabší poptávce a pokračujícím problémům v dodavatelských řetězcích.
- Zahraniční obchod České republiky se zbožím vykázal za loňský rok podle předběžných údajů schodek 198,1 miliardy korun, který byl meziročně o 189,2 miliardy korun větší. V prosinci loňského roku skončila bilance schodkem 1,2 miliardy korun, byl meziročně o 15 miliard korun menší. Bilance je horší kvůli drahé ropě a plynu. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
- Japonská automobilka Nissan Motor koupí až 15procentní podíl ve firmě Ampere, což je divize elektromobilů francouzské společnosti Renault, která má být uvedena na burzu. Podniky v pondělí uvedly, že je to součást změn v jejich vzájemném partnerství. Mladší partner aliance Mitsubishi Motors také zváží investici do Ampere, stojí v jejich společném sdělení. Nissan a Renault se tak dohodly, že křížové vlastnictví podílů bude nyní rovnocenné, informovala agentura Kjódó.
- Německo: Průmyslové zakázky v prosinci meziměsíčně vzrostly o 3,2 % (odhad: +2 %, listopad: -4,4 %, revidováno z -5,3 %) a meziročně klesly o 10,1 % (odhad: -7,1 %, listopad: -10,2 %, revidováno z -11 %).
- Eurozóna: Maloobchodní tržby za leden meziročně -2,8 % (odhad: -2,7 %, prosinec: -2,5 %, revidováno z -2,8 %), meziměsíčně -2,7 % (odhad: -2,5 %, prosinec: +1,2 %, revidováno z +0,8 %).
- Spojené království: Index nákupních manažerů ve stavebnictví v lednu klesl na 48,4 bodu (odhad: 49,5 bodu, prosinec: 48,8 bodu).
- Německo: Index nákupních manažerů ve stavebnictví v lednu vzrostl na 43,3 bodu (odhad: 43 bodů, prosinec: 41,7 bodu).
- Německo: Průmyslové zakázky v prosinci meziměsíčně vzrostly o 3,2 % (odhad: +2 %, listopad: -4,4 %, revidováno z -5,3 %) a meziročně klesly o 10,1 % (odhad: -7,1 %, listopad: -10,2 %, revidováno z -11 %).
Zdroj: CNBC, ČTK