US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,52 %
NASDAQ+0,75 %
S&P 500+0,54 %
ČEZ+0,91 %
KB+0,99 %
Erste+1,03 %

Tržby ve službách v ČR loni meziročně stouply o 8,1 %, pomohla hlavně doprava

Tržby ve službách v Česku loni meziročně stouply o 8,1 %. K nárůstu pomohla zejména odvětví dopravy a skladování a administrativních činností. Vyplývá to z informací, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad. V posledním loňském čtvrtletí poskytovatelé služeb utržili proti stejnému kvartálu předchozího roku o 1,4 % více, přičemž růst zaznamenala většina odvětví. Mezičtvrtletně tržby ale klesly o 0,8 %.

I když se poskytovatelům služeb loni tržby meziročně zvýšily, s koncem roku začaly slábnout, řekl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. Kvůli vysoké inflaci domácnosti i firmy šetří, dodal. Očekává, že tomu tak bude i v první polovině letošního roku. "Na druhou stranu pokračuje trend rostoucího zájmu o zahraniční dovolené. Češi zřejmě stále ještě dohání lockdownové sezení doma, i když za vyšší ceny, než na jaké byli dříve zvyklí,“ řekl Dufek.

Nejvyšší příspěvek k loňskému růstu tržeb ve službách mělo odvětví dopravy a skladování, kde byly tržby meziročně vyšší o 10,6 %. Následovalo odvětví administrativních a podpůrných činností s navýšením tržeb o 15,1 %. "V rámci toho rostly nejvíce cestovní agentury, kanceláře a jiné rezervační činnosti, kde se tržby v roce 2022 zvýšily o 120,8 %," uvedl vedoucí oddělení datové podpory statistiky obchodu, služeb a životního prostředí ČSÚ Tomáš Harák.

V loňském roce si na tržbách polepšila všechna odvětví služeb, podobné to bylo i v samotném čtvrtém čtvrtletí. Výjimkou bylo odvětví profesních, vědeckých a technických činností, kde meziročně klesly o 1,4 %. Nejvíce si v tomto odvětví pohoršily reklamní agentury a průzkumy trhu, které měly tržby v posledním kvartále o téměř desetinu nižší než o rok dříve.

Nejvíce na podzim meziročně stouply tržby v ubytování, stravování a pohostinství, a to o 8,8 %. V odvětví administrativních a podpůrných činností tržby stouply o 5,1 % a ve službách spojených s nemovitostmi o 3,6 %. V dopravě a skladování byly tržby meziročně vyšší o 0,3 %. Dvouciferný růst tam zaznamenaly letecká a vodní doprava, kterým tržby stouply zhruba o dvě pětiny.

To, že tržby v sektoru služeb loni meziročně vzrostly o 8,1 %, je dáno nízkou srovnávací základnou z roku 2021, uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. "Od druhého čtvrtletí minulého roku se tržby začaly snižovat a tento pokles v posledním čtvrtletí zesílil,“ dodal.

Podle analytika portálu Akcenta.cz Miroslava Nováka nižší tržby ve službách a maloobchodu ve 4. čtvrtletí stály za poklesem ekonomiky na konci loňského roku.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaČeská republika
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Velká rotace začíná. Štafetu od zlata přebírají ostatní komodity

Velká rotace začíná. Štafetu od zlata přebírají ostatní komodity

14. 7.-Andrej Rády
Komodity