Bulharsko se vzdalo cíle přijmout příští rok v lednu euro

Bulharsko se vzdalo cíle přijmout příští rok v lednu jednotnou evropskou měnu euro, protože se mu nepodařilo splnit některé podmínky. Bude se ale snažit vstoupit do eurozóny nejpozději v roce 2025. Uvedla to v pátek bulharská ministryně financí Rosica Velkovová-Želevová.
Bulharsko je nejchudší členskou zemí Evropské unie, ale doufá, že přijetí eura mu pomůže přilákat více investic. Země se však potýká s politickými problémy a v dubnu ji čekají už páté parlamentní volby za poslední dva roky.
Ministryně uvedla, že Bulharsko neplní podmínky týkající se inflace a neprovedlo některé právní změny nezbytné pro přijetí eura. "Nesplnili jsme sliby, které jsme učinili při vstupu do mechanismu směnných kurzů ERM-2, a nesplňujeme inflační kritérium," řekla podle agentury Reuters.
Ministryně také varovala, že nejistota kolem termínu vstupu do eurozóny by mohla negativně ovlivnit hodnocení úvěrové spolehlivosti Bulharska ratingovými agenturami. Dodala nicméně, že Bulharsko by se stále mohlo pokusit o zavedení eura od poloviny příštího roku.
Přijetí eura podporují všechny hlavní politické strany v Bulharsku. Plánovaný vstup do eurozóny nicméně v poslední době čelí kritice ze strany některých proruských frakcí a má pouze vlažnou podporu ze strany veřejnosti. Mnoho lidí se obává, že přechod na euro prohloubí nynější zdražování zboží a služeb, podobně jako v Chorvatsku.
Bulharsko bylo společně s Chorvatskem v roce 2020 přijato do mechanismu směnných kurzů ERM-2, tedy takzvané čekárny na euro. Chorvatsko zavedlo jednotnou evropskou měnu na začátku letošního roku, a stalo se tak dvacátou zemí, která jednotnou evropskou měnu přijala. Šéf chorvatské centrální banky Boris Vujčić minulý týden uvedl, že zavedení eura zvýšilo v Chorvatsku už tak silnou inflaci. Dopady jsou však podle něj zhruba stejné jako v jiných státech, které jednotnou evropskou měnu přijaly dříve.
Zdroj: ČTK