Šéfka MMF: V otázce restrukturalizace dluhu problémových zemí panují neshody

V otázce restrukturalizace dluhu ekonomik v problémech stále panují určité neshody. Uvedla to na okraj zasedání skupiny předních světových ekonomik G20 šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová. Nevyloučila také možnost zákazu soukromých kryptoměn.
Skupině G20 nyní předsedá Indie. Její jihoasijští sousedé Srí Lanka, Bangladéš a Pákistán naléhavě usilují o poskytnutí peněz z MMF kvůli ekonomickému zpomalení způsobenému pandemií nemoci covid-19 a rusko-ukrajinskou válkou, upozornila agentura Reuters.
Čína, která je největším bilaterálním věřitelem na světě, vyzvala země G20, aby uskutečnily spravedlivou, objektivní a hloubkovou analýzu příčin globálních dluhových problémů, protože sílí hlasy, že věřitelé mají přistoupit k rozsáhlému odpisu dluhů nebo přijmout ztráty z dluhů. Georgievová dodala, že navzdory určitým neshodám se věřitelé zavázali, že se budou snažit překonat rozdíly a pomoci zemím v problémech.
Pro Indii je kromě restrukturalizace dluhu prioritní oblastí regulace kryptoměn, se kterou souhlasí i Georgieová.
"Musíme rozlišovat mezi digitálními měnami centrálních bank, které jsou podporovány státem a stabilními mincemi, a kryptoaktivy, která jsou vydávána soukromě," řekla Georgieová. Podle ní je potřeba velmi silně tlačit na regulaci, a pokud selže, pak by se mělo uvažovat o zákazu těchto aktiv, protože mohou být rizikem pro finanční stabilitu.
Zdroj: ČTK