US MARKETOtevírá za: 17 h 0 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

MMF: Čínsko-americké napětí by světovou ekonomiku mohlo stát 2 % HDP

Čínsko-americké napětí by mohlo světovou ekonomiku oslabit o 2 %, uvedl ve středu v své zprávě Mezinárodní měnový fond (MMF). Připomíná sérii nedávných zákonů přijatých na pozadí rostoucího napětí ve vztazích mezi Washingtonem a Pekingem a varuje, že postižené by podle jeho analýzy byly hlavně rozvojové trhy.

Firmy a politici po celém světě zkoumají způsoby, jak učinit své dodavatelské řetězce odolnějšími "přesunutím výroby domů nebo do důvěryhodných zemí", varuje MMF a dodává, že to povede k roztříštění přímých zahraničních investic. MMF poukázal na nedávné zákony přijaté na pozadí rostoucího napětí mezi USA a Čínou, jako je americký zákon o čipech a vědě. Japonsko nedávno zavedlo vlastní omezení na 23 typů zařízení pro výrobu polovodičů, čímž se připojilo k úsilí USA omezit schopnost Číny vyrábět pokročilé čipy.

Nedávný průzkum provedený Americkou obchodní komorou v Číně ukázal přesun přímých zahraničních investic z Číny. Méně než polovina jejích respondentů zařadila Čínu mezi tři hlavní investiční priority, což se stalo poprvé za 25 let, uvedl server CNBC.

Ekonomové MMF uvedli, že peníze nyní proudí do zemí, které jsou považovány za geopoliticky blízké. Vzestup tzv. friend-shoringu by mohl nejvíce poškodit méně rozvinuté trhy, uvedla organizace.

"Rozvíjející se trhy a rozvíjející se ekonomiky jsou zvláště postiženy omezeným přístupem k investicím z vyspělých ekonomik v důsledku snížené tvorby kapitálu a zisků z produktivity z transferu lepších technologií a know-how," napsali ve zprávě ekonomové MMF. Rozvojové ekonomiky jsou podle nich vůči tomuto posunu přímých zahraničních investic zranitelnější, protože "více spoléhají na toky z geopoliticky vzdálenějších zemí".

Napětí mezi Čínou a Spojenými státy se mezitím stupňuje. Po středeční schůzce mezi předsedou Sněmovny reprezentantů USA Kevinem McCarthym a tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen v Kalifornii varoval Peking před následky a zavázal se, že v reakci na "provokaci" podnikne "rozhodné kroky".

"Fragmentovaný svět bude pravděpodobně chudší," uzavřeli svou analýzu ekonomové MMF.

Zdroj: ČTK

ČínaGeopolitikaHDPSpojené státy americké (USA)Světová ekonomika
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika