Americká ekonomika v březnu vytvořila 236 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti klesla na 3,5 %

V ekonomice Spojených států mimo zemědělství v březnu vzniklo 236 tisíc pracovních míst. Analytici čekali přírůstek asi 240 tisíc míst po vzniku přibližně 326 tisíc míst v únoru (revidováno z 311 tisíc). Míra nezaměstnanosti se v březnu snížila o desetinu procentního bodu na 3,5 %, čekala se její stagnace. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce.
V soukromém sektoru vzniklo v březnu 189 tisíc míst po přírůstku asi 266 tisíc míst v únoru (revidováno z 265 tisíc), očekával se vznik přibližně 215 tisíc míst. Zpracovatelský sektor ohlásil za březen úbytek asi tisíce míst (odhad: +5 tisíc, únor: -1 tisíc) a vládní sektor zaznamenal přírůstek 47 tisíc míst (odhad: +2 tisíce, únor: +60 tisíc).
Za celý loňský rok americká ekonomika vytvořila asi 4,6 milionu pracovních míst, v roce předchozím jich vzniklo asi 6,7 milionu. Aktuální růst počtu pracovních míst je součástí silného oživení ekonomiky z útlumu, který způsobila pandemie covidu-19. Těsně před nástupem pandemie covidu-19 míra nezaměstnanosti v USA sestoupila na 3,5 %, poté vyskočila až k 15 %, následně se ale začala znovu rychle snižovat.
Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, stoupla o desetinu procentního bodu na 62,6 %, čekal se naopak její pokles na 62,4 %. Nezaměstnanost U6, která bere v úvahu i ty, kteří už hledání práce vzdali, a také ty, kteří jsou zaměstnáni jenom na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, v březnu klesla na 6,7 % z 6,8 %, jak se čekalo. Celková míra nezaměstnanosti se s 3,5 % vrátila k lednové úrovni 3,4 %, která byla minimem od roku 1969.
Průměrná hodinová mzda v březnu meziročně vzrostla o 4,2 %, čekal se růst o 4,3 % po zvýšení o 4,6 % v únoru. Proti únoru mzda v březnu stoupla o 0,3 %, v únoru se meziměsíčně zvýšila o 0,2 %.
Statistika podle analytiků odráží pružný trh práce a indikuje, že americká centrální banka může pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Euro po zveřejnění statistiky urychlilo pokles, krátce po představení dat se prodávalo zhruba za 1,091 USD, a vykazovalo tak pokles o 0,2 %. Futures na americké akcie přešly z minusu nad nulu.
Podle středečních dat agentury ADP v soukromém sektoru USA v březnu získalo práci asi 145 tisíc lidí. Po únorovém přírůstku 261 tisíc míst (revidováno z 242 tisíc) čekali analytici nárůst počtu zaměstnaných o 200 tisíc.
Ekonomika USA v čtvrtém čtvrtletí přidala anualizovaně 2,6 %, inflace v únoru klesla na 6 %
Růst ekonomiky Spojených států v loňském čtvrtém čtvrtletí v přepočtu na celý rok zpomalil na 2,6 % z 3,2 % v třetím čtvrtletí. Hlavním motorem růstu byly spotřebitelské výdaje, které v USA tvoří více než dvě třetiny ekonomické aktivity. Ekonomiku ovšem brzdí negativní vliv vysokých úrokových sazeb, které zdražují úvěry a snižují poptávku. Za celý loňský rok vzrostla americká ekonomika o 2,1 %. To je výrazné zpomalení expanze z 5,9 % v roce předchozím.
Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v únoru zpomalil na 6 % z lednové hodnoty 6,4 %. Míra inflace tak klesla už osmý měsíc za sebou a je nyní nejníže od září 2021. Meziměsíční růst spotřebitelských cen v únoru zpomalil na 0,4 % z 0,5 % v lednu. Ekonomové však upozorňují, že meziměsíčně ceny rostou dvojnásobným tempem, než by bylo potřeba, aby se meziroční inflace vrátila k dvouprocentnímu cíli Fedu.
Zdroj: ČTK, CNBC, Trading Economics