Americké akcie ve středu oslabily, mírný optimismus spojený s inflačními daty zchladil zápis ze zasedání Fedu

Americké akcie oslabily. Zápis z březnového zasedání měnového výboru americké centrální banky odhalil obavy několika členů ohledně likvidity amerických regionálních bank. Všechny tři hlavní akciové indexy během dne kolísaly.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 0,11 % na 33 646,50 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 0,41 % na 4 091,95 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,85 % na 11 929,34 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,05 % na 19,09 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři a půl bazického bodu na 3,400 %. Ceny ropy vzrostly o dvě procenta, do procenta přidaly také zlato a stříbro a bitcoin se na konci dne ztrácel asi 0,7 % na 29 950 USD.
Zápis z březnového zasedání měnového výboru Fedu následoval po zprávě o vývoji inflace v USA v březnu. Meziroční růst spotřebitelských cen se zpomalil na pět procent z únorových šesti, tedy výrazněji, než čekali analytici. To posílilo očekávání, že Fed po možném zvýšení úrokových sazeb v květnu posléze úroky zvedat přestane.
"Ze zápisu bylo zřejmé, že Fed má stále obavy ohledně bankovní krize i zvýšených cen," konstatoval Greg Bassuk, který vede společnost AXS Investments.
Akcie aerolinek ztrácely po upřesnění výhledu zisku na akcii ze strany American Airlines (-9,22 %). Ta za první kvartál čeká zisk na akcii 1-5 centů, trh počítal s pěti centy. Akciím společnosti Shopify (+1,17 %) pomohlo zlepšení doporučení od analytiků z JPMorgan.
Na devizových trzích po zprávě o vývoji inflace v USA prudce oslabil dolar. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, kolem 21.50 SELČ klesal o 0,7 % na 101,53 bodu. Euro k dolaru ve stejnou dobu rostlo o 0,7 % na 1,0993 USD. K japonskému jenu dolar odepisoval 0,4 % na 133,176 jenu, zatímco jednotná evropská měna k jenu přidávala 0,3 % na 146,362 jenu.
Nejdůležitější středeční události na amerických trzích
- Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v březnu zpomalil na 5 % z únorových 6 %. Míra inflace se tak snížila už devátý měsíc za sebou a dostala se nejníže od května 2021. Vyplývá to ze středeční zprávy amerického ministerstva práce. Pokles inflace byl výraznější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters březnovou míru inflace odhadovali v průměru na 5,2 %.
- Twitter má nyní podle Elona Muska 1 500 zaměstnanců. Když firmu loni koupil, měla jich téměř 8 000. Musk v rozhovoru s BBC také uvedl, že ke stejnojmenné sociální síti se vrátila většina inzerentů, a je tak teď "na nule", pokud jde o příjmy a výdaje.
- Americká rozhlasová síť NPR ve středu oznámila, že odchází ze sociální sítě Twitter kvůli jejím krokům, které "podkopaly důvěryhodnost" veřejnoprávní vysílací společnosti. Twitter jí minulý týden přidělil označení, které dosud používal pro státní média, jako je ruský web Sputnik nebo deník čínské komunistické strany. NPR pak přestala na svůj hlavní účet přidávat příspěvky, a i když sociální síť později označení upravila, rozhlasová společnost se rozhodla platformu opustit.
Zdroj: ČTK, CNBC
Aktuality
