Výroční zpráva Kofoly potvrdila výsledky firmy za loňský rok, provozní zisk dosáhl 1,11 miliardy korun

Výroční zpráva nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko potvrdila předběžné výsledky firmy za loňský rok zveřejněné v únoru. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl 1,11 miliardy korun, tedy o 1,6 % méně než v roce 2021. Tržby skupině meziročně vzrostly o 18,7 % na 7,88 miliardy korun a čistý zisk jí proti roku 2021 klesl o 8,8 % na 209 milionů korun. Výsledky společnost hodnotí jako úspěšné.
"Rok 2022 byl třetím náročným v řadě. Růst cen energií a klíčových materiálů představoval další výzvu, se kterou se domácí nápojářská firma vypořádala dokonce lépe, než čekal trh," uvedla Kofola.
Růst nákladů na energie a suroviny skupina velmi pocítila zejména na klíčovém trhu v Česku a na Slovensku, kde sice tržby meziročně vzrostly o 18 %, avšak ukazatel EBITDA o sedm procent poklesl. Velmi úspěšná byla Kofola v jadranském regionu, tržby jí tam vzrostly téměř o 15 % a dosáhla i zlepšení na úrovni EBITDA (téměř o tři procenta).
"Celkový výsledek, kdy ukazatel EBITDA za celou skupinu klesl o 1,6 %, je ve světle všech loňských událostí více než dobrý a dosáhli jsme jej díky obrovskému nasazení zaměstnanců a loajalitě zákazníků," uvedl finanční ředitel Martin Pisklák.
Velice pozitivní byl podle Kofoly i vývoj v prvním letošním čtvrtletí, které má ale na celoroční výsledky vždy nejmenší vliv. "Tržby meziročně vzrostly o 13 %, pokles v prodaných litrech, se kterým je v této makroekonomické situaci nutné počítat, představuje osm procent," napsala Kofola. Ve výhledu pro rok 2023 společnost uvedla, že očekává výsledek EBITDA 1,10 až 1,25 miliardy korun při růstu tržeb o 12 % a distribuci dividendy minimálně 11,30 Kč na akcii.
Za samotné loňské čtvrté čtvrtletí společnost vykázala nárůst tržeb o 15,5 % na 1,81 miliardy korun. Výsledek EBITDA meziročně stoupl o 62,5 % na 230,2 milionu korun a na úrovni čistého zisku společnost vykázala výsledek 54 milionů korun po ztrátě 60,1 milionu korun v čtvrtém čtvrtletí roku 2021.
Čistý dluh společnosti ke konci roku 2022 činil 3,30 miliardy korun, ke konci roku 2021 dosahoval 3,45 miliardy korun. Poměr čistého dluhu k zisku EBITDA k 31. prosinci 2022 činil 2,97, na konci roku 2021 byl 3,06.
"Finální čísla potvrdila poměrně silný předběžný údaj EBITDA a ukázala mírně lepší výsledek pod EBITDA. Výsledky byly podpořeny růstem cen, stále silným spotřebitelem, vysokým růstem HoReCa (postpandemické zotavení) a také klesajícími spotovými cenami energií. Zadlužení pod trojnásobkem čistého dluhu k EBITDA lze hodnotit pozitivně i přes mírně vyšší než plánované kapitálové výdaje. Výhled pro rok 2023 se nezměnil a tržby za letošní první čtvrtletí potvrdily očekávanou kombinaci vysokého růstu cen a následného poklesu objemu. Informace hodnotíme celkově mírně pozitivně," napsali analytici z České spořitelny.
Kofola je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě, má jedenáct výrobních závodů na pěti evropských trzích. K výrobkům firmy vedle stejnojmenného nápoje patří produkty značek Rajec, Korunní, Ondrášovka, Kláštorná Kalcia, Jupí, Vinea nebo Semtex. Do skupiny patří i síť UGO, český výrobce směsí z léčivých rostlin Leros, slovinská společnost Radenska a chorvatský výrobce minerálních vod Studenac.
Kofola má více než 2 000 zaměstnanců. Většinovým majitelem skupiny je společnost Aetos patřící rodině Samarasů a ostatním zakladatelům Kofoly, jimiž jsou akcionáři René Musila a Tomáš Jendřejek.
Zdroj: ČTK, Kofola ČeskoSlovensko
Aktuality
