Evropské akcie v pátek vystoupily nejvýše od loňského února

Evropské akcie se během pátečního obchodování vyšplhaly na nejvyšší úroveň od loňského února. Panevropský index STOXX Europe 600 si připsal 0,58 % a uzavřel na 466,91 bodu. Za celý týden se benchmark zvýšil o 1,74 %, a zaznamenal tak už čtvrtý týdenní nárůst v řadě.
K růstu akcií přispěly v závěru týdne příznivé čtvrtletní výsledky velkých amerických bank a naděje, že zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech se blíží ke konci. Akcie největší německé bankovní společnosti Deutsche Bank posílily o zhruba 4,6 % a akcie největší francouzské banky BNP Paribas si připsaly 3,2 %.
Hlavní index německé akciové burzy DAX v pátek vzrostl o 0,50 % a uzavřel na 15 807,50 bodu. Během dne se vyšplhal až na nejvyšší úroveň od loňského ledna. K dosažení rekordní úrovně z listopadu 2021 nyní indexu chybí zhruba tři procenta, respektive necelých 500 bodů.
Hlavní index pařížské burzy CAC 40 vzrostl o 0,52 % na 7 519,61 bodu a index londýnské burzy FTSE 100 si připsal 0,36 % na 7 871,91 bodu.
Za celý týden FTSE 100 stoupl o 1,68 %, DAX se zvýšil o 1,34 % a CAC 40 zpevnil o 2,66 %.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Mezinárodní automobilová skupina Stellantis se přiklání k tomu, že výrobu populárního elektromobilu Peugeot e-208 rozšíří do Španělska, a to navzdory zájmu a tlaku Paříže. S odvoláním na obeznámené zdroje o tom informovala agentura Bloomberg. Stellantis nyní elektromobil vyrábí na Slovensku. Spalovací verze automobilu je nejprodávanějším vozem v Evropě, loni ukončila čtrnáctileté prvenství Volkswagenu Golf.
- Francouzská společnost LVMH, která je největším prodejcem luxusního zboží na světě, koupí většinový podíl ve firmě Platinum Invest Group. Ta vlastní francouzského výrobce šperků Orest a Abysse. LVMH chce akvizicí podpořit své klenotnictví Tiffany, finanční podmínky transakce ale firmy nezveřejnily. Informovala o tom v pátek agentura Reuters.
- Ruské ministerstvo hospodářství zlepšilo prognózu vývoje domácí ekonomiky na letošní rok. Nyní čeká zvýšení hrubého domácího produktu o 1,2 % místo dosud očekávaného poklesu o 0,8 %. V pátek o tom informovaly ruské tiskové agentury.
- Mezi investory rostou pochybnosti ohledně zdraví evropského trhu s komerčními realitami, někteří mají obavy z jeho prudkého propadu po nedávných problémech v bankovním sektoru. V pátek to napsal server CNBC. Vyšší náklady na půjčky nyní tlačí dolů ceny realit, které v uplynulých letech těžily z nízkých úrokových sazeb.
- Německá ekonomika se zřejmě těsně vyhnula recesi a za první čtvrtletí zaznamenala mírný růst. V páteční prognóze to uvedlo německé ministerstvo hospodářství.
- Německo: Index velkoobchodních cen v březnu meziročně vzrostl o +2 % (odhad: +6,2 %, únor: +8,9 %) a meziměsíčně se zvýšil o 0,2 % (odhad: -1,1 %, únor: +0,1 %).
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Francouzská mediální společnost Vivendi se chystá prodat časopis o celebritách Gala. Mohla by tak získat souhlas Evropské komise k akvizici mediální firmy Lagardère. Agentuře Reuters to v úterý řekl zdroj blízký jednání.
- Mezinárodní měnový fond zhoršil odhad letošního růstu globální ekonomiky. Podle aktualizované prognózy se celosvětový hrubý domácí produkt zvýší o 2,8 %, v lednu MMF letošní růst odhadoval na 2,9 %. Nejisté náznaky ze začátku letošního roku, že by světová ekonomika mohla dosáhnout měkkého přistání s pomalejší inflací a stabilním růstem, ustoupily kvůli trvale vysoké inflaci a nedávným otřesům ve finančním sektoru, uvedl MMF v novém výhledu.
- Odbyt německého výrobce luxusních automobilů BMW v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 1,5 % na 588 138 vozů. Firma to uvedla v úterní tiskové zprávě. Dodala nicméně, že pro celý letošní rok nadále počítá s mírným zvýšením odbytu. Poukázala rovněž na prudký růst odbytu elektromobilů.
- Příjmy Ruska z prodeje ropy a plynu se budou v příštích měsících zvyšovat díky rostoucím cenám na světových trzích. V úterý to podle agentury Reuters uvedl ruský prezident Vladimir Putin. Dodal, že "pozitivní trendy" v ruské ekonomice nabírají na síle. Mezinárodní měnový fond (MMF) v úterý zlepšil odhad letošního růstu ruské ekonomiky, zhoršil však výhled pro příští rok.
- Eurozóna: Index důvěry investorů od společnosti Sentix v dubnu vzrostl na -8,7 bodu (odhad: -9,9 bodu, březen: -11,1 bodu).
- Eurozóna: Maloobchodní tržby v březnu meziročně klesly o 3 % (odhad: -3,5 %, únor: -1,8 %, revidováno z -2,3 %) a meziměsíčně o 0,8 % (odhad: -0,8 %, únor: +0,8 %, revidováno z +0,3 %).
- Ruský arbitrážní soud odmítl obstavit majetek za 28,4 miliardy rublů, který má v Rusku automobilová skupina Volkswagen. Obstavení požadovala skupina GAZ, a to kvůli ukončení spolupráce. S odvoláním na informace ze soudního spisu to ve středu uvedl ruský list Kommersant. Další slyšení je naplánováno na 7. června.
- Ruská společnost Novatek koupí za 94,8 miliardy rublů podíl 27,5 % v energetickém projektu Sachalin-2, který teď vlastní britská společnost Shell. Prodej podílu schválila ruská vláda, informovala ve středu ruská tisková agentura TASS.
- Svaz průmyslu a dopravy ČR snížil odhad meziročního růstu reálného hrubého domácího produktu Česka pro letošní rok na 0,1 procenta. Jeho podzimní predikce odhadovala letošní růst HDP kolem 0,9 procenta. Příští rok by ekonomika měla růst kolem 3,4 procenta. Reálný růst může ale změnit například vývoj války na Ukrajině nebo cen energie a surovin, informoval ve středu svaz.
- Míra inflace v Maďarsku se v březnu snížila na 25,2 procenta z únorových 25,4 procenta. Ve středu to uvedl maďarský statistický úřad. Inflace sice klesla druhý měsíc po sobě, ale méně, než se čekalo. Drží se tak poblíž více než dvacetiletého maxima. Analytici odhadovali, že inflace klesne na 24,7 procenta. Nad očekávání vysoká byla s 25,7 procenta i jádrová inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny potravin a energií.
- Spotřebitelské ceny v Česku stouply v březnu meziročně o 15 %, tempo růstu zvolnilo z únorových 16,7 %. Inflace je tak nejnižší od loňského dubna. Vliv mělo zlevnění pohonných hmot, zmírnil růst cen zemního plynu. Téměř o čtvrtinu nadále zdražovaly potraviny. Čísla ve čtvrtek na svém webu zveřejnil Český statistický úřad. Vývoj inflace odpovídá očekávání analytiků. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v březnu vzrostly o desetinu procenta.
- Ukrajinská ekonomika loni kvůli dopadům ruské vojenské invaze klesla o 29,1 %. Oznámil to ve čtvrtek ukrajinský statistický úřad. Je to nejvýraznější propad hrubého domácího produktu od vyhlášení nezávislosti v roce 1991, kdy se rozpadl Sovětský svaz. Výsledek je ale nepatrně lepší, než se čekalo. Vláda očekává, že letos by ekonomika díky zlepšení v dopravě, maloobchodu a stavebnictví mohla vykázat růst o procento.
- Soud v nizozemském Haagu v arbitráži nařídil Rusku zaplatit kompenzaci pět miliard dolarů za to, že v roce 2014 na Krymu nezákonně vyvlastnilo majetek ukrajinské státní plynárenské firmy Naftogaz. Na Twitteru to ve čtvrtek oznámil šéf ukrajinského podniku. Rusko se k jeho slovům zatím nevyjádřilo.
- Průmyslová výroba v Evropské unii se v únoru podle sezónně přepočtených údajů zvýšila ve srovnání s předchozím měsícem o 1,4 %. Růst tak zrychlil z lednových 0,4 %. Ve čtvrtek to uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice činil růst průmyslové výroby 0,4 % po lednovém poklesu o 3,1 %.
- Vyhlídky německé ekonomiky jsou příznivé a energetická krize už byla v Německu víceméně vyřešena. Na okraj jarního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky ve Washingtonu to televizi CNBC řekl šéf německé centrální banky Joachim Nagel.
- Německo: Meziroční inflace harmonizovaná s metodikou výpočtu EU v březnu zvolnila na 7,8 % v souladu s flash údajem (únor: 9,3 %).
- Spojené království: Průmyslová výroba se v únoru meziročně snížila o 2,4 % (odhad: -4,7 %, leden: -2,8 %). Obchodní bilance v únoru skončila deficitem 4,805 miliardy liber (leden: -3,488 miliardy liber, revidováno z -5,861 miliardy liber) a HDP v únoru meziročně vzrostl o 0,5 % (odhad: +0,3 %, leden: +0,4 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Čistý zisk největší ruské banky Sberbank za první tři měsíce letošního roku podle ruských účetních standardů činil 350,2 miliardy rublů (91,8 miliardy Kč). Banka to oznámila v úterním prohlášení, srovnatelný údaj za loňský rok však nezveřejnila.
- Britskému řetězci Tesco v uplynulém finančním roce klesl očištěný provozní zisk z maloobchodních aktivit o 6,3 % na 2,49 miliardy liber. Firma to ve čtvrtek uvedla v předběžné zprávě o výsledcích hospodaření. Pokles zdůvodnila tím, že na spotřebitele nepřenesla celý růst nákladů v souvislosti s vysokou inflací. V tomto finančním roce největší britský maloobchodní řetězec očekává kvůli inflaci stagnaci zisku.
Zdroj: ČTK
Aktuality
