Fed v květnu v souladu s očekáváním zvýšil základní sazbu do pásma 5,00-5,25 %, naznačil možnost pozastavení zpřísňování měnové politiky

Americká centrální banka na květnovém měnověpolitickém zasedání podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 5,00-5,25 %. V prohlášení vydaném na závěr jednání Fed naznačil, že nyní zvyšování sazeb možná pozastaví.
Na zasedáních v březnu a na přelomu ledna a února Fed zvýšil základní sazbu rovněž o čtvrt procentního bodu, na zasedání loni v prosinci centrální banka sazbu posunula výše o půl procentního bodu a na předchozích čtyřech jednáních banka zvýšila základní sazbu ve snaze potlačit vysokou inflaci vždy o 0,75 procentního bodu. Květnové zvýšení sazeb je desátým takovým krokem v řadě a základní úrok je nyní nejvýše od roku 2006.
"Při posuzování vhodného nastavení měnové politiky bude výbor nadále sledovat dopady příchozích informací na hospodářský výhled," uvedl Fed v prohlášení. Monitorovat bude mimo jiné vývoj trhu práce a inflace, dále finanční trhy a mezinárodní vývoj.
Podle analytiků společnosti Ebury jedno z nejagresivnějších období zpřísňování úrokových sazeb v historii Spojených států skončilo. "Aktuální očekávání trhu, jež počítají s tím, že úrokové sazby v USA do konce roku klesnou až o půl procentního bodu, ale pokládáme za přehnaná. Stále se kloníme k názoru, že sazby zůstanou na aktuální úrovni po celý letošní rok," uvedl Tomáš Kudla.
Investiční stratég Sam Stovall ze společnosti CFRA Research vidí podobně jako jiní analytici hlavní posun v jediném slovu. Zatímco po minulém zasedání Fed "předpokládal", že další zvýšení úroků bude nezbytné, tentokrát v prohlášení uvedl, že "vyhodnotí", zda další zvýšení úroků bude nezbytné. "Nahrazením slova 'očekávat' slovem 'vyhodnotit' Fed v podstatě trhům říká, že si nyní dává pauzu," konstatoval Stovall.
Tisková konference Jeromea Powella
Guvernér Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že Fed stále považuje inflaci za příliš vysokou a že vysoké cenové tlaky jsou pro centrální banku nadále zdrojem obav. Z tohoto důvodu je podle Powella příliš brzy na to, aby se dalo říci, že je cyklus zvyšování sazeb u konce.
Powell řekl, že bankéři jsou připraveni na další zvyšování sazeb, pokud to bude potřeba. O tom, co se bude dít se sazbami dál, budou podle něj rozhodovat "zasedání od zasedání".
Březnová prognóza: Ekonomika USA letos stoupne o 0,4 %, inflace klesne na 3,3 %
Podle březnového makroekonomického výhledu by míra nezaměstnanosti ve Spojených státech měla do konce roku vzrůst na 4,5 %, což je o 0,1 procentního bodu méně, než uváděla prosincová prognóza Fedu. Výhled hospodářského růstu Fed v březnu snížil na 0,4 % z předchozí úrovně 0,5 %. Inflace by pak do konce roku měla klesnout na 3,3 %, v prosinci Fed čekal do konce letošního roku pokles inflace na 3,1 %.
Projekce zveřejněné na závěr březnového zasedání rovněž ukázaly, že 10 z 18 členů měnového výboru už po květnovém jednání další růst sazeb nečeká.
Komentář expertů z XTB k rozhodnutí Fedu
Ekonomika USA v prvním čtvrtletí přidala anualizovaně 1,1 %, inflace v březnu klesla na 5 %
Hrubý domácí produkt Spojených států se v prvním čtvrtletí v přepočtu na celý rok podle rychlého odhadu amerického ministerstva obchodu zvýšil o 1,1 %. Je to nečekaně prudké zpomalení z 2,6 % v loňském čtvrtém kvartálu. Analytici očekávali, že růst největší ekonomiky světa zpomalí pouze na 2 %. Za výrazným zpomalením růstu je zejména pokles investic do zásob. Očekává se, že růst v nadcházejícím období ještě zvolní.
Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v březnu zpomalil na 5 % z únorových 6 %. Míra inflace se tak snížila už devátý měsíc za sebou a dostala se nejníže od května 2021. Pokles inflace byl výraznější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters březnovou míru inflace odhadovali v průměru na 5,2 %.
Zdroj: Fed, ČTK