Asijské akcie v pátek převážně rostly, tokijský index vystoupal na nejvyšší hodnotu od roku 1990

Asijsko-pacifické trhy v pátek převážně rostly. V době, kdy probíhá zasedání G-7 v japonské Hirošimě, hlavní index tokijské burzy vzrostl sedmý den po sobě a vystoupal nejvýš od roku 1990.
Japonské akcie zaznamenaly nejlepší týden od října, když index Nikkei 225 vzrostl o 0,77 % a skončil na úrovni 30 808,35 bodu, čímž si udržel nejvyšší úroveň od roku 1990. Během dne index Nikkei vystoupal až na 30 924,57 bodu. Index překonal předchozí maximum od konce obrovské spekulativní bubliny v Japonsku v roce 1990, kterého dosáhl v září 2021. Širší index Topix, který přesáhl maximum dosažené po spekulativní bublině v úterý, vystoupal až na 2171,37 bodu. Den ale zakončil se skromnějším ziskem 0,18 procenta na 2 161,69 bodu. Jádrová inflace v Japonsku v dubnu meziročně vzrostla o 3,4 % a udržela se tak nad úrovní cíle centrální banky.
Dalším impulsem pro růst japonských akcií je uvolněná měnová politika japonské centrální banky, zahraniční nákupy, které inspirovaly investice amerického miliardáře Warrena Buffetta do japonských obchodních společností, a snaha o lepší správu a řízení společností ze strany tokijské burzy, uvedla agentura Reuters. Poslední posun indexu Nikkei na 33leté maximum podpořil i rostoucí optimismus, že američtí zákonodárci mohou dosáhnout dohody o dluhovém stropu a odvrátit hrozící platební neschopnost.
"V Japonsku se možná začaly měnit dlouhodobé fundamenty a zahraniční investoři nechtějí tuto příležitost propásnout," uvedl analytik Masajuki Kišikawa ze společnosti Sumitomo Mitsui DS Asset Management. "Dokud bude případné zpomalení růstu v USA mírné, není současná úroveň japonských akcií nadhodnocená. Stále existuje prostor pro další růst," dodal.
Australský index S&P/ASX 200 vzrostl o 0,59 % na 7 279,5 bodu, zatímco jihokorejský Kospi posílil o 0,89 % na 2 537,79 bodu a index Kosdaq si polepšil o 0,27 % na 841,72 bodu. Trhy v Číně se mezitím vyvíjely opačně: hongkongský index Hang Seng klesl o 1,4 % na 19 450,57 bodu a index Shanghai Composite v pevninské Číně se propadl o 0,42 % na 3 283,54 bodu.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
