Německo: Index podnikatelské nálady Ifo v květnu klesl na 91,7 bodu (odhad: 93 bodů, duben: 93,4 bodu, revidováno z 93,6 bodu)

Podnikatelská nálada v Německu se v květnu po šesti měsících růstu výrazně zhoršila. Ve středu to oznámil mnichovský ekonomický institut Ifo. Ten uvedl, že podniky jsou méně spokojeny se současným stavem a mají rovněž pesimistická očekávání pro nadcházející měsíce.
"Německá ekonomika hledí na léto skepticky," uvedl Ifo. Index podnikatelské nálady posledních šest měsíců v řadě stabilně rostl, v dubnu podle zpřesněných údajů dosáhl hodnoty 93,4 bodu, v květnu se ale prudce propadl a dostal se na 91,7 bodu. "Za tímto vývojem stojí výrazně pesimističtější očekávání," dodal institut.
Ve zpracovatelském průmyslu se index citelně zhoršil. Propadla se nejen očekávání pro příští měsíce, ale také hodnocení současného stavu. Toto odvětví rovněž zaznamenalo pokles zakázek.
V sektoru služeb vzestupný trend posledních měsíců skončil už v dubnu a v květnu se vývoj prakticky nezměnil. "Podnikatelé byli více spokojeni se současnými obchody, na příští měsíce ale hleděli pesimističtěji," uvedl Ifo.
V obchodě se index podnikatelské nálady výrazně snížil a ukazatel se poprvé po pěti měsících dostal do záporných hodnot. "Nálada se zhoršila zejména ve velkoobchodě," poznamenal institut.
Ukazatel podnikatelské nálady klesl i ve stavebnictví. Ifo za důvod označil horší hodnocení současné situace a pesimistická očekávání.
Německá ekonomika, která je největší v Evropě, se potýká s negativními dopady války na Ukrajině. Na letošní rok německá vláda podle dubnové prognózy očekává růst hospodářství o 0,4 procenta, což je o 0,2 procentního bodu více než lednový odhad.
Aktuální průzkum Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK) uvádí, že německé firmy nadále považují za největší riziko pro své podnikání vysoké ceny energií a surovin, trápí je ale také nedostatek pracovních sil a růst mzdových nákladů. Německý vicekancléř a ministr hospodářství Robert Habeck proto navrhuje, aby měla vybraná odvětví od příštího roku do roku 2030 zajištěna dostupnou elektrickou energii, konkrétně za cenu šesti centů za kilowatthodinu do výše 80 procent spotřeby. Do jara 2024 v Německu platí regulované ceny elektřiny, které pro průmysl činí nejvýše 13 centů za kilowatthodinu do 70 procent předchozí spotřeby.
Zdroj: fxstreet.com, ČTK