US MARKETOtevírá za: 5 h 56 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Kompromisní návrh o dluhovém stropu USA čeká první zkouška v Kongresu

V americkém Kongresu v úterý naplno začalo projednávání plánu na pozastavení platnosti dluhového stropu v době, kdy Spojené státy dělí méně než týden od hrozby platební neschopnosti. Kompromisním návrhem vzešlým z vyjednávání mezi demokratickým prezidentem Joem Bidenem a republikánským předsedou Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym se zabývá sněmovní výbor, který jej může poslat na plénum legislativní komory. Radikální křídlo republikánů návrh kritizuje, kongresoví lídři a Bílý dům ovšem vyjadřují přesvědčení, že projde.

Biden, McCarthy a další lídři republikánů a demokratů se snaží zabránit tomu, aby vládě USA poprvé v dějinách země došly peníze na splácení závazků. K tomu podle ministerstva financí dojde 5. června, nezakročí-li Kongres, který stanovuje strop na neustále rostoucí zadlužení amerického státu.

Poté, co republikánská sněmovní většina odmítla prosté navýšení limitu, se Bílý dům o víkendu dohodl s McCarthym na kompromisním plánu, který by do začátku roku 2025 dluhový strop pozastavil a zároveň zavedl řadu rozpočtových i jiných opatření reagujících na republikánské požadavky. Dohoda byla převedena do legislativního textu, který nyní čeká cesta Kongresem, v němž každá z politických stran kontroluje jednu komoru.

Prvním krokem je schůze sněmovního výboru pro procedurální otázky, který začal odpoledne washingtonského času jednat o tom, zda návrh poslat k hlasování na plénu, které by se mohlo konat o den později. Očekávalo se, že výbor se k věci definitivně vyjádří po půlnoci SELČ.

Deník The New York Times uvádí, že tato fáze legislativního procesu bývá spíše formalitou, ve výboru ovšem působí i zástupci ostře pravicového křídla Republikánské strany, které s McCarthym vedlo spory už při lednové volbě předsedy sněmovny. Tato skupina zákonodárců na začátku týdne vystupovala proti obsahu jeho dohody s Bidenem a například člen procedurálního výboru Chip Roy uvedl, že tento kompromis by neměl podpořit ani jeden republikán.

Kritika souvisí se skutečností, že projednávaná sada opatření příliš nepřipomíná původní republikány schválený plán. Ten by hrozbu platební neschopnosti odsunul na méně než rok a zároveň zavedl výrazná úsporná opatření, která jsou zcela v rozporu s agendou prezidenta Bidena. Výstup z vyjednávání s Bílým domem ovšem zavádí jen dvouleté omezení nevojenských vládních výdajů namísto navržených deseti let a neobsahuje zrušení daňových úlev na čisté technologie či další republikánské požadavky.

Přesto v úterý McCarthyho hlavní vyjednavač Patrick McHenry uvedl, že nepochybuje o schválení návrhu. Podle něj pro něj zvedne ruku většina republikánských kongresmanů, informovala agentura Reuters. To by znamenalo, že by k přijetí stačila podpora od poloviny nebo i menšího podílu zástupců Demokratické strany, od nichž zatím výraznější kritika dluhové dohody nezaznívá.

Lídr demokratické menšiny ve sněmovně Hakeem Jeffries v úterý uvedl, že jeho kongresmani přispějí k prosazení plánu pro odvrácení platební neschopnosti USA. Podporu mu vyjádřil také šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer. Bidenův poradce Bharat Ramamurti v rozhovoru s televizí CNN uvedl, že Bílý dům počítá s příchodem daného návrhu na prezidentův stůl.

Zdroj: ČTK

Americká ekonomikaDluhový stropPolitikaSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa