Americká ekonomika v květnu vytvořila 339 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti ale stoupla na 3,7 %

V ekonomice Spojených států mimo zemědělství v květnu vzniklo 339 tisíc pracovních míst. Analytici čekali přírůstek asi 190 tisíc míst po vzniku přibližně 294 tisíc míst v dubnu (revidováno z 253 tisíc). Míra nezaměstnanosti se nicméně v květnu zvýšila o tři desetiny procentního bodu na 3,7 %, čekal se růst jen na 3,5 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce.
Pracovní místa vznikla především v kvalifikovaných a podnikatelských službách, státní správě, zdravotnictví, stavebnictví, dopravě a skladování a sociální pomoci. V soukromém sektoru vzniklo v květnu 283 tisíc míst po přírůstku asi 253 tisíc míst v dubnu (revidováno z 230 tisíc), čekal se vznik přibližně 160 tisíc míst. Zpracovatelský sektor ohlásil za květen úbytek asi dvou tisíc míst (odhad: +8 tisíc, duben: +10 tisíc), zatímco vládní sektor zaznamenal přírůstek 56 tisíc míst (duben: +41 tisíc).
Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, zůstala na 62,6 %, čekal se pokles na 62,5 %. Nezaměstnanost U6, která bere v úvahu i ty, kteří už hledání práce vzdali, a rovněž ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, v květnu stoupla na 6,7 % z 6,6 %, čekala se stagnace.
Průměrná hodinová mzda v květnu meziročně vzrostla o 4,3 %, čekalo se zopakování dubnového růstu o 4,4 %. Proti dubnu mzda v květnu v souladu s očekáváním stoupla o 0,3 %, v dubnu se meziměsíčně zvýšila o 0,4 % (revidováno z +0,5 %).
Květnová zpráva z trhu práce podle analytiků ukázala, že mzdové tlaky ustupují, což by mohlo poskytnout určitou úlevu představitelům americké centrální banky, kteří se snaží vrátit inflaci k 2% cíli. Finanční trhy se domnívají, že teď existuje více než 70% pravděpodobnost, že Fed na zasedání 13. a 14. června ponechá základní úrokovou sazbu beze změny. Od loňského března Fed zvýšil základní úrok o pět procentních bodů.
Podle středečních dat agentury ADP v soukromém sektoru USA v květnu získalo práci asi 278 tisíc lidí. Po dubnovém přírůstku 291 tisíc míst (revidováno z 296 tisíc) čekali analytici nárůst počtu zaměstnaných o 170 tisíc.
Ekonomika USA v prvním čtvrtletí přidala anualizovaně 1,3 %, inflace v dubnu klesla na 4,9 %
Hrubý domácí produkt Spojených států se v prvním čtvrtletí v přepočtu na celý rok podle zpřesněných dat ministerstva obchodu zvýšil o 1,3 %. Růst největší ekonomiky světa tak výrazně zpomalil z 2,6 % v předchozích třech měsících. Ekonomickou aktivitu ve Spojených státech teď brzdí zvyšování úrokových sazeb, kterým se americká centrální banka snaží omezit inflaci. Podle analytiků se nyní předpokládá, že Spojené státy se v důsledku pokračujícího útlumu ekonomické aktivity dostanou v letošním roce do hospodářské recese.
Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v dubnu zpomalil na 4,9 % z březnových 5 %. Míra inflace klesla už desátý měsíc za sebou a dostala se nejníže za dva roky. Meziměsíční růst cen v dubnu v souladu s očekáváním zrychlil na 0,4 % z březnové hodnoty 0,1 %. Meziroční míra takzvané jádrové inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií, se v dubnu snížila o 0,1 procentního bodu na 5,5 %.
Zdroj: ČTK, CNBC, Trading Economics