Inflace v Maďarsku v květnu klesla na 21,5 %, čekal se mírnější pokles

Meziroční míra inflace v Maďarsku se v květnu snížila na 21,5 % z dubnových 24 %. Oznámil to ve čtvrtek maďarský statistický úřad. Inflace se tak snížila už čtvrtý měsíc za sebou. V lednu se vyšplhala až na 25,7 %, což byla nejvyšší úroveň od roku 1996. Maďarsko se v poslední době potýká s nejvyšší inflací v Evropské unii.
Ceny potravin v Maďarsku se květnu meziročně zvýšily o 33,5 %, jejich růst nicméně zpomalil z dubnových 37,9 %. Ceny elektřiny v květnu meziročně stouply o 27,2 % a ceny plynu o 49,1 %.
Maďarská centrální banka se předloni v červnu stala první centrální bankou v Evropské unii, která začala od vypuknutí pandemie covidu-19 zvyšovat náklady na úvěry. Krátce po ní zahájila zvyšování úrokových sazeb také Česká národní banka.
Minulý měsíc maďarská centrální banka snížila svou jednodenní depozitní sazbu o jeden procentní bod na 17 %. Jako první v Evropě tak zahájila cyklus uvolňování měnové politiky. Svou hlavní úrokovou sazbu nicméně ponechala beze změny na 13 %.
K uvolňování měnové politiky s cílem podpořit hospodářskou aktivitu centrální banku již dříve tlačila vláda premiéra Viktora Orbána. Maďarsko se ve druhé polovině loňského roku podobně jako Česká republika dostalo do technické recese. Ta se obvykle definuje jako minimálně dvě čtvrtletí poklesu ekonomiky za sebou.
Maďarský ministr pro hospodářský rozvoj Márton Nagy tento týden uvedl, že inflace v Maďarsku do konce letošního roku klesne pod deset procent, což podle něj centrální bance umožní do příštího jara výrazně snížit úrokové sazby. "Skutečně obtížným úkolem bude snížit inflaci pod pět procent, protože nebude lehké omezit inflační očekávání," dodal.
ČNB od loňského června drží svou základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Guvernér ČNB Aleš Michl v polovině letošního května předpověděl, že inflace v České republice by do 3 měsíců měla klesnout pod deset procent. V dubnu se inflace snížila na 12,7 % z březnových 15 %.
Zdroj: ČTK