US MARKETOtevírá za: 16 h 24 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Provozní zisk Airbusu v prvním pololetí mírně klesl, překonal ale očekávání

Evropskému výrobci letadel Airbus klesl v prvním pololetí letošního roku očištěný provozní zisk (EBIT) o procento na 2,62 miliardy eur. Výsledky však překonaly očekávání, protože firma zvýšila výrobu, aby splnila svůj roční cíl dodávek, a tržby rostly. Vyplývá to ze středečního prohlášení Airbusu.

Analytici podle agentury Bloomberg čekali zisk 2,5 miliardy eur. Tržby se za leden až červen zvýšily o 11 % na 27,7 miliardy eur. Tržby divize výroby civilních letadel a divize helikoptér stouply v každé o 16 %. Tržby obranné divize však klesly o osm procent.

Airbus opakovaně varoval před přetrvávajícími problémy v dodavatelském řetězci, které ohrožují jeho hospodaření, přestože poptávka po letadlech po odeznění pandemie nemoci covid-19 prudce roste. Firma ve středu potvrdila svůj výhled na letošní rok, který počítá s růstem očištěného provozního zisku o zhruba sedm procent na šest miliard eur. Za celý rok pak plánuje dodat 720 letadel, když v pololetí dodal Airbus zákazníkům 316 letadel, o 19 více než ve stejném období loni.

Airbus v prohlášení potvrdil, že postupuje směrem ke zvýšení výroby svých nejprodávanějších letadel z rodiny A320neo do roku 2026 na 75 letadel měsíčně. Stáhl však zmínku o dříve uváděném prozatímním cíli, že do konce roku 2024 se má výroba zvýšit na 65 měsíčně. Podle zdrojů vyrábí nyní Airbus zhruba 47 úzkotrupých letounů z rodiny A320neo měsíčně, původně však chtěl do poloviny letošního roku vyrábět 55 letadel měsíčně.

Zdroj: ČTK

AirbusEvropské akcieVýsledková sezóna
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa