ECB na červencovém jednání znovu zvýšila sazby o čtvrt procentního bodu

Evropská centrální banka na červencovém měnověpolitickém jednání v souladu s očekáváním zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, základní sazbu na 4,25 % a depozitní na 3,75 %. Rada guvernérů sazby zvýšila už podeváté v řadě. Zpřísňováním měnové politiky se ECB snaží dostat pod kontrolu inflaci. V názoru na to, zda ECB zvýší úroky i v září, nebo zda je už dále měnit nebude, jsou analytici rozděleni.
ECB zahájila zvyšování úroků loni v červenci. Základní sazbu tehdy zvýšila z rekordního minima 0 %, na kterém ji držela od roku 2016. V září a v říjnu pak úrok zvýšila vždy o 0,75 procentního bodu. V prosinci tempo zvyšování zmírnila na půl procentního bodu, neboť se domnívala, že inflace je blízko vrcholu, v únoru a v březnu sazbu posunula výše rovněž o půl procentního bodu, v květnu a v červnu už sazby posunula výše vždy jen o čtvrt procentního bodu.
Banka v červenci ze svého prohlášení odstranila jasný náznak dalšího zvyšování úroků, což znamená, že další zvýšení na zářijovém zasedání by nemělo být považováno za samozřejmost. Inflace v eurozóně se od loňského října snížila na polovinu, s hodnotou 5,5 % však zůstává výrazně nad cílem ECB. Na druhou stranu prudce ochladly poptávka po úvěrech a ekonomická aktivita, což ukazuje, že dosavadní zvyšování úroků si vybírá daň na ekonomice. ECB za rok zvýšila výpůjční náklady o 4,25 procentního bodu.
"Vývoj od předchozího zasedání podporuje očekávání, že inflace po zbytek roku bude nadále klesat, ale po delší dobu zůstane nad cílovou úrovní," uvedla ECB. "Budoucí rozhodnutí rady guvernérů zajistí, že úrokové sazby ECB budou stanoveny na dostatečně restriktivní úrovni po nezbytně dlouhou dobu, aby bylo dosaženo včasného návratu inflace ke dvouprocentnímu střednědobému cíli," dodala měnová autorita.
Tisková konference Christine Lagardeové
Prezidentka ECB Christine Lagardeová na tiskové konferenci řekla, že je zatím nejisté, co bude následovat. Centrální banka, která byla široce kritizována za pomalou odpověď na loňský počáteční prudký růst inflace, je ale podle ní pevně odhodlána inflaci "zlomit vaz".
"Existuje možnost, že (také příště sazby) zvýšíme. Je zde i možnost pauzy," řekla Lagardeová a dodala, že banka je nezaujatá. Uvedla ale také, že měnový výbor ví, že se blíží ke konci cyklu zvyšování úrokových sazeb.
"Dnešní zvýšení úrokových sazeb v eurozóně a středeční zvýšení sazeb v USA dále zvýší tlak na českou korunu," řekl obchodní ředitel pro Českou republiku a Slovensko ve společnosti Ebury Tomáš Kudla. "Zatímco ECB by mohla úroky dále zvýšit, ČNB by naopak už v tomto roce mohla podle některých analytiků úrokové sazby snížit. Snižující se úrokový diferenciál mezi oběma měnami a výhled na brzké snižování sazeb v české ekonomice dále sníží atraktivitu tuzemské měny," vysvětlil.
Komentář Štěpána Hájka a Jana Berky
Červnová prognóza pro eurozónu: Růst HDP letos zpomalí na 0,9 %, inflace klesne na 5,4 %
V červnové makroekonomické prognóze ECB pro letošek zhoršila výhled vývoje HDP eurozóny na 0,9 %, březnová prognóza pracovala s předpokladem růstu HDP o procento. Výhled hospodářské expanze pro příští rok ECB minulý měsíc zhoršila na 1,5 % (březnová prognóza: 1,6 %) a výhled pro rok 2025 potvrdila na 1,6 %.
Inflace v eurozóně podle ECB z loňských 8,4 % letos klesne na 5,4 %, v březnu čekala pokles na 5,3 %. Příští rok čeká ECB inflaci v měnovém bloku na 3 % (březnová prognóza: 2,9 %) a v roce 2025 podle ní růst spotřebitelských cen v eurozóně zpomalí na 2,2 % (březnová prognóza: 2,1 %).
HDP eurozóny v prvním čtvrtletí stagnoval, inflace v červnu klesla na 6,1 %
Ekonomika eurozóny se na začátku letošního roku těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt eurozóny zůstal v prvním čtvrtletí beze změny po poklesu o 0,1 % v předchozích třech měsících. Recese se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí ekonomického poklesu za sebou. Evropská komise ve své jarní prognóze předpověděla, že HDP eurozóny se v celém letošním roce zvýší o 1,1 %, pro příští rok pak počítá se zrychlením hospodářského růstu na 1,6 %.
Míra inflace v eurozóně v červnu opět výrazně klesla a dostala se na 5,5 %. To je o šest desetin procentního bodu méně než v květnu. Před rokem, kdy se ceny rekordně zvyšovaly zejména kvůli nevídanému zdražování energií, inflace v eurozóně činila 8,6 %. Meziměsíčně se ceny v eurozóně v červnu zvýšily o 0,3 %.
Zdroj: ECB, ČTK