US MARKETZavírá za: 0 h 27 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Zemí s nejvyšším ratingem u všech tří renomovaných agentur zbývá pouze devět

Ve světě je v současné době pouze devět států, které mají nejvyšší rating u všech tří renomovaných ratingových agentur. Investoři k nim teď podle analytiků upínají větší pozornost v očekávání, že úterní snížení hlavního ratingu Spojených států od agentury Fitch bude mít dopady na ceny amerických aktiv. Zásadní změny ale neočekávají.

Na seznamu zemí s nejvyšším hodnocením úvěrové spolehlivosti u ratingových agentur Moody's Investors Service, Fitch Ratings a S&P Global Ratings jsou Německo, Dánsko, Nizozemsko, Švédsko, Norsko, Švýcarsko, Lucembursko, Austrálie a Singapur.

Ratingových agentur existuje více, pouze tyto tři jsou ale považovány za směrodatné. Pro srovnání - Česká republika, která nepatří do skupiny velkých a vlivných ekonomik, má u agentury S&P hlavní rating na stupni AA-, u agentury Moody's na stupni Aa3 a u Fitch na stupni AA-. Tyto známky jsou vzájemně srovnatelné a jsou v investičním pásmu.

Spojené státy na seznamu premiantů nejsou už 12 let, protože v roce 2011 jim nejvyšší rating na stupni AAA odebrala agentura S&P, která tehdy ještě používala název Standard & Poor's. Nejvyšší rating tak Spojeným státům zůstává pouze u agentury Moody's. Kanada má nejvyšší rating u dvou z těchto tří agentur.

Fitch v úterý uvedla, že Spojeným státům odebírá nejvyšší rating kvůli očekávanému zhoršení fiskální situace a rostoucímu dluhovému zatížení vlády po opakovaných patových situacích ohledně limitu pro zadlužení. Podle společnosti Berenberg Capital Markets je zatím předčasné se domnívat, že by se ratingové agentury mohly zaměřit i na zbývající země, které mají zatím nejvyšší rating.

"Každá země je jiná, má svůj vlastní model růstu, vlastní strukturu daní a výdajů, takže to nenaznačuje žádnou nákazu pro ostatní země," řekl v televizi Bloomberg hlavní ekonom společnosti Berenberg Mickey Levy. "Žádná země, která je tak silná jako Spojené státy, tím nebyla ovlivněna," dodal.

Podle bývalého obchodníka Kevina Muira, který nyní píše zpravodaj MacroTourist, jsou americké cenné papíry v globální finanční komunitě nadměrně zastoupeny. Snížení ratingu by tudíž podle něj mohlo vést k tomu, že někteří investoři část amerických cenných papírů odprodají a naopak zvýší zastoupení cenných papírů z jiných zemí. Ostatní účastníci trhu ale názor na Spojené státy podle něj nezmění.

Hlavní ekonomický poradce společnosti Allianz Mohamed El-Erian, který dříve působil v americké investiční společnosti PIMCO a který je nyní mimo jiné komentátorem agentury Bloomberg, snížení ratingu nechápe. Načasování tohoto kroku je podle něj záhadou a předpovídá, že na rozhodování investorů to velký vliv mít nebude. Americká ministryně financí Janet Yellenová se snížením ratingu nesouhlasí a v prohlášení tento krok označila za svévolný a založený na zastaralých údajích.

Federální deficit v USA dosáhl za prvních devět měsíců letošního fiskálního roku 1,39 bilionu dolarů, což je přibližně o 170 % více než ve stejném období předchozího roku. Fiskální rok v USA končí v září. Americké ministerstvo financí tento týden zvýšilo prognózu výpůjček pro aktuální čtvrtletí na jeden bilion dolarů, zatímco ještě v květnu počítalo s částkou 733 miliard dolarů.

"Je Kanada z hlediska schopnosti splácet své závazky skutečně lepší než Spojené státy? Nebo Lucembursko?" napsal Muir. "Spojené státy jsou dominantní světovou mocností a jistě udělaly několik neuvážených věcí, jako například že mávaly pistolí a hrozily, že platební neschopností zastřelí svůj vlastní finanční systém. Ale všichni víme, že nakonec své účty zaplatí."

Zdroj: ČTK

RatingSpojené státy americké (USA)Světová ekonomika
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa