Bloomberg: Emirates Telecom hledá vhodné akvizice, dohoda s PPF je jednou z nich

Společnost Emirates Telecommunications Group, která je největším akcionářem britského mobilního operátora Vodafone, hledá vhodné akvizice po celém světě. Dohoda se společností PPF Telecom Group oznámená tento týden je jednou z takových transakcí. Pro celosvětovou expanzi má podnik mandát od emirátu Abú Zabí, který firmu také vybavil penězi, uvedla v pátek agentura Bloomberg.
Firmu ze Spojených arabských emirátů s hodnotou zhruba 60 miliard dolarů od ambiciózní strategie globální expanze neodrazuje ani propad ceny akcií Vodafonu. Ten totiž znehodnotil část investice, kterou firma nákupem akcií britského operátora uskutečnila a která je pro ni velmi významná.
ETG působí na trhu pod značkou e& a začátkem tohoto týdne oznámila, že zaplatí 2,15 miliardy eur za kontrolní podíl v některých aktivech skupiny PPF Telecom ve východní Evropě, konkrétně v Bulharsku, Maďarsku, Srbsku a na Slovensku. Tato transakce představuje druhý velký vstup firmy z Perského zálivu do Evropy od května loňského roku, kdy ETG vynaložila 4,4 miliardy dolarů za téměř desetiprocentní podíl ve společnosti Vodafone.
Od té doby firma se sídlem v Abú Zabí svůj podíl zvýšila zhruba na 15 %, a to v době, kdy akcie britského operátora ztratily více než třetinu své hodnoty a ocitly se nejníže za posledních 25 let. Vedení společnosti naznačilo, že by firma mohla podíl ve Vodafonu zvýšit.
Podle informovaných zdrojů, které chtěly zůstat v anonymitě, protože tyto záležitosti nejsou veřejné, dostala ETG od vlády emirátu mandát, aby pokračovala v oportunistických obchodech. Firmu podporuje emirát Abú Zabí, který má značné příjmy z prodeje ropy. Největším akcionářem společnosti je federální investiční fond SAE nazvaný Emirates Investment Authority, což dává vládě - zejména té v Abú Zabí - vliv na rozhodování.
Společnost Emirates Telecom vystupovala dříve pod názvem Etisalat a později obchodní značku změnila na e&. Nyní se spolu s různými státními fondy stává jedním z hlavních zahraničních investorů z emirátu Abú Zabí. Její plány na expanzi odpovídají ambicím emirátu rozvíjet státem vlastněné subjekty prostřednictvím akvizic a vytvářet firmy s velkou mezinárodní působností.
V minulém desetiletí se o totéž pokoušely i jiné subjekty v Abú Zabí, avšak se střídavým úspěchem. Národní letecký dopravce Etihad koupil podíly v různých evropských a v asijských leteckých společnostech s cílem vybudovat globální aerolinky, které by konkurovaly dubajské společnosti Emirates. To byla strategie, která nakonec vyústila v obrovské ztráty, píše Bloomberg.
Zatímco akcie Emirates Telecom se od oznámení dohody s Vodafonem propadly asi o třetinu, 60procentní podíl vlády firmu chrání před krátkodobými výkyvy. Pokles globální ekonomiky a snížené ocenění aktiv jsou také příležitostí pro firmu, která letos přijala bývalého výkonného ředitele investiční banky Morgan Stanley Ilyu Kiykova na pozici vedoucího oddělení fúzí a akvizic.
Historie společnosti Emirates Telecom je v zahraničí dost pestrá a podle Bloombergu spíše problematická. V Pákistánu se firma zapletla do několikaletého sporu, který ji stál miliony dolarů, zatímco v Indii byla nucena zaúčtovat znehodnocení zrušených licencí, než se vzdala plánů na působení v této zemi.
Zdroj: ČTK