Skupina rozvíjejících se ekonomik BRICS na summitu projedná možné rozšíření

V Jihoafrické republice v úterý začne třídenní summit skupiny rozvíjejících se ekonomik BRICS, do níž kromě hostitelské země patří ještě Rusko, Čína, Indie a Brazílie. Na programu jednání bude mimo jiné možnost rozšíření uskupení, zájem o členství má asi čtyřicítka dalších států světa. Schůzka v poslední době poutala pozornost především kvůli možné účastí ruského prezidenta Vladimira Putina, na kterého Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač kvůli únosům ukrajinských dětí do Ruska během nynější války na Ukrajině. Moskva nakonec oznámila, že Putin se summitu zúčastní prostřednictvím videokonference.
Jihoafrická republika patří mezi více než 120 států, které mají povinnost zadržet po vstupu na své území každého, na koho byl vydán zatykač ICC. Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa již dříve požádal ICC, aby Putina během summitu nemusel dát zatknout, protože by to podle něj vyvolalo válku. Slova o tom, že by se jakýkoliv pokus o Putinovo zatčení rovnal vyhlášení války Moskvě, pronesl v březnu ruský exprezident a nynější místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv.
V hlavní jednací den summitu ve středu podle očekávání zazní výzvy k větší spolupráci mezi státy skupiny BRICS a dalšími zeměmi globálního Jihu, jež spojuje skeptický pohled na současný světový řád, který podle nich slouží zájmům USA a jejich bohatých spojenců, píše agentura AP.
Zájem o členství ve skupině BRICS projevilo podle hostitelské země asi 40 států světa, oficiálně o ně požádalo 23 zemí. Mezi zájemci jsou například Saúdská Arábie, Argentina, Indonésie, Írán či Egypt. Čína, která se snaží posílit svůj světový vliv, uvedla, že by ráda viděla "brzké připojení podobně smýšlejících zemí". Rozšíření skupiny BRICS podporují také Rusko a Jihoafrická republika, Brazílie je naopak proti a Indie nemá vyhraněný názor.
Jihoafrický vyslanec pro Asii a BRICS Anil Sooklal prohlásil, že jedním z důvodů, proč se k uskupení chtějí připojit další země, je "dnešní polarizovaný svět, který byl dále rozštěpen rusko-ukrajinskou krizí". "Státy globálního jihu nechtějí, aby jim někdo říkal, koho mají podporovat a jak se mají chovat. Jsou nyní dostatečně silné, aby zaujímaly vlastní stanoviska," řekl Sooklal.
I všeobecná dohoda o rozšíření skupiny BRICS, která již nyní představuje 40 procent světové populace a čtvrtinu světové ekonomiky, by byla morálním vítězstvím pro Rusko a Čínu, jež tento blok vnímají jako protiváhu ke skupině vyspělých ekonomik G7, podotýkají podle AP analytici.
Rusko bude v Johannesburgu osobně zastupovat ministr zahraničí Sergej Lavrov, Čínu prezident Si Ťin-pching, Indii premiér Naréndra Módí a Brazílii prezident Luiz Inácio Lula da Silva.
Zdroj: ČTK