US MARKETOtevírá za: 3 h 51 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Rozvojová banka zemí BRICS usiluje o snížení závislosti na americkém dolaru

Rozvojová banka zemí skupiny BRICS, kam patří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika, bude usilovat o snížení závislosti na americkém dolaru. V rozhovoru s britským ekonomickým listem Financial Times (FT) to řekla prezidentka této instituce Dilma Rousseffová, která v minulosti působila i jako prezidentka Brazílie.

Země BRICS si rozvojovou banku založily v roce 2014, tehdy jí říkaly Rozvojová banka zemí BRICS. Později instituci přejmenovaly, nyní se jmenuje Nová rozvojová banka (NDB) a sídlo má v Šanghaji. Rousseffová řekla, že banka se může stát institucí, kterou si země BRICS vytvořily pro své vlastní potřeby.

Nová rozvojová banka má v úmyslu začít poskytovat půjčky v jihoafrických randech a brazilských realech. Kromě toho, že bude usilovat o snížení závislosti na dolaru, je cílem banky také podporovat mezinárodní finanční systém, který bude více multipolární.

"Očekáváme, že v letošním roce poskytneme úvěry v objemu osmi až deseti miliard dolarů," řekla Rousseffová. "Naším cílem je dosáhnout toho, aby z úvěrů, které poskytneme, bylo zhruba 30 procent v místních měnách," dodala.

V Johannesburgu se od úterý koná třídenní summit zemí skupiny BRICS, který se bude zabývat jak politikou, tak ekonomikou. Na programu je i debata o případném rozšíření bloku. Pětice zemí, které jsou teď členy, představuje zhruba 40 procent světové populace a na výkonu globální ekonomiky se podílí asi z jedné čtvrtiny.

Rousseffová řekla, že banka teď vyhodnocuje žádosti o členství, které jí předložilo asi 15 zemí. Žádost podle ní schválí čtyřem nebo pěti z nich, jmenovat je ale nechtěla. Prioritou NDB je podle Rousseffové rozšíření geografického zastoupení.

NDB poskytne úvěry v randech na projekty v Jihoafrické republice, zatímco obdobně úvěry v realech budou určeny na projekty v Brazílii. "Zkusíme buď měnové swapy, anebo emisi dluhopisů. A to i v (indických) rupiích," řekla Rousseffová. V čínských jüanech už NDB úvěry poskytuje.

Nárůst objemu půjček v místních měnách podporuje širší cíl, na kterém se členové BRICS dohodli a kterým je snaha podpořit využívání alternativ k dolaru v obchodních a finančních transakcích. Státy BRICS si svou vlastní rozvojovou banku založily jako alternativu k finančním institucím, které ovládají Spojené státy, jako je Mezinárodní měnový fond a Světová banka.

NDB už půjčila 33 miliard dolarů na projekty v infrastruktuře a na udržitelný rozvoj. Začlenila přitom i země, které nepatří do skupiny BRICS, a to Egypt, Bangladéš a Spojené arabské emiráty, v závěrečné fázi přijímacího procesu je Uruguay. Rousseffová uvedla, že půjčování v místních měnách umožní dlužníkům v členských zemích vyhnout se dopadům kurzových výkyvů a kolísání úrokových sazeb v USA.

"Místní měny nejsou alternativou k dolaru. Jsou alternativou k systému," řekla Rousseffová. "Dosud byl ten systém unipolární... a teď jej nahradí systém multipolární," dodala.

Zdroj: ČTK

Americký dolarBRICSMěny
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa