Americké akcie ve čtvrtek výrazně oslabily, výnosy dluhopisů americké vlády vzrostly
Akcie v USA ve čtvrtek výrazně oslabily, výnosy dluhopisů americké vlády vzrostly kvůli výhledu americké centrální banky. Investoři očekávají, že restriktivní měnová politika Fedu se bude držet déle, než se předpokládalo.
Index Dow odepsal 1,08 % a zakončil obchodování na 34 070,42 bodu, širší S&P 500 se snížil o 1,64 % na 4 330 bodů a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 1,82 % na 13 223,99 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 15,85 % na 17,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o 15 bazických bodů na 4,498 %.
Akcie velkých technologických firem, které jsou citlivé na úrokové sazby, stáhly indexy S&P 500 a Nasdaq Composite na nejnižší zavírací úrovně od června.
Výnosy referenčních amerických státních dluhopisů vystoupaly na desetileté maximum. Šéf Fedu Jerome Powell ve středu po zasedání měnového výboru banky varoval, že boj s inflací ještě zdaleka neskončil. Fed nechal podle očekávání základní úrokovou sazbu beze změny a zvýšil výhled růstu ekonomiky.
Revidované ekonomické projekce Fedu však mimo jiné ukázaly, že úrokové sazby zůstanou na zvýšené úrovni až do příštího roku, což tlumí naděje na uvolnění politiky před rokem 2025.
"Pokud máte sazby vyšší po delší dobu, systém je více zatížen a ekonomika je pod větším tlakem," konstatoval analytik Thomas Martin ze společnosti Globalt.
Dolar ve čtvrtek zpevnil
Na devizovém trhu ve čtvrtek posílil dolar, vyšplhal se na půlroční maximum vůči koši měn. Britská libra a švýcarský frank se dostaly pod tlak kvůli rozhodnutí tamních centrálních bank nechat měnovou politiku beze změny.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si kolem 22.40 SELČ připisoval 0,3 % a nacházel se blízko 105,40 bodu. Během dne vystoupal až na zhruba 105,70 bodu, tedy na nejvyšší úroveň od března.
Euro se vůči dolaru ve stejnou dobu drželo bez větších změn, jednotná evropská měna se prodávala za zhruba 1,066 USD. Libra vůči dolaru ztrácela 0,4 % na 1,2294 USD. Během dne sestoupila až na 1,2231 USD, nejníže od března. Vůči švýcarskému franku si dolar připisoval 0,7 % na 0,9046 CHF.
Nejdůležitější čtvrteční události na amerických trzích
- Americká softwarová společnost Microsoft od příštího týdne zařadí do svého operačního sytému Windows asistenta s umělou inteligencí Copilot. Poprvé se objeví 26. září v bezplatné aktualizaci Windows 11, později bude k dispozici také ve prohlížeči Edge a softwarové sadě Microsoft 365, uvedla ve čtvrtek firma.
- Americká internetová společnost Google čelí žalobě kvůli smrti muže, který se svým vozem sjel ze zříceného mostu a utopil se. Mužova rodina tvrdí, že úmrtí bylo důsledkem toho, že Google neaktualizoval své mapy. Informoval o tom ve čtvrtek server BBC.
- Americká společnost Cisco System převezme zhruba za 28 miliard USD firmu Splunk, která se zabývá kybernetickou bezpečností. Je to zatím největší akvizice firmy Cisco, která tím chce posílit své softwarové podnikání a profitovat z růstu zájmu o umělou inteligenci (AI). Vyplývá to z čtvrtečního sdělení firem.
- Americká společnost Chevron přijme podmínky dohody se zaměstnanci závodu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Austrálii. Těm se nelíbily platové a pracovní podmínky ve dvou projektech. Dohodu zprostředkovala Komise pro spravedlivou práci (Fair Work Commission), odbory se k ní ale ještě nevyjádřily, informovala agentura Reuters. V případě úspěchu by dohoda ukončila stávky, které začaly téměř před dvěma týdny a které zpočátku rozkolísaly světové ceny plynu.
- Mediální magnát Rupert Murdoch odstupuje z čela správních rad svých společností Fox Corp a News Corp. Ukončuje tak zhruba sedmdesátiletou kariéru, během které vybudoval mediální impérium sahající od Austrálie po Spojené státy, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters. Murdoch už bude jen emeritním předsedou.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 16. září klesl na 201 tisíc z 221 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 220 tisíc), když se čekal růst na 225 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 9. září klesl na 1,662 milionu z 1,683 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,688 milionu), když se čekal růst na 1,695 milionu.
- Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu v září klesl na -13,5 bodu (odhad: -0,7 bodu, srpen: +12 bodů).
- Běžný účet platební bilance USA v druhém čtvrtletí skončil schodkem 212,1 miliardy USD (odhad: -221 miliard USD, 1Q2023: -214,5 miliardy USD).
- Prodeje starších domů v USA v srpnu meziměsíčně klesly o 0,7 % na celoročně přepočtené tempo 4,04 milionu jednotek (červenec: -2,2 % na 4,07 milionu).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK