Co věští dluhopisový trh o možné recesi?
Od osmdesátých let Spojené státy nepamatují tak dlouhé a hluboké převrácení výnosové křivky. Šance, že se americká ekonomika vyhne v příštím roce recesi, klesá každým dnem. Výnosová křivka zachycuje vztah mezi úrokovým výnosem a dobou splatnosti dluhopisů. Sklon výnosové křivky je určován úrovní nabídky a poptávky po dluhopisech.
Inverzní výnosová křivka a chování investorů, které vede k této neobvyklé situaci, lze vysvětlit pomocí tzv. čisté expektační hypotézy časové struktury úrokových sazeb. Ta říká, že sklon výnosové křivky dnes je determinován očekávanou úrovní úrokových sazeb v budoucnu. Jestliže trh očekává zhoršení budoucího ekonomického vývoje, pak dlouhodobé úrokové sazby klesají a krátkodobé úrokové sazby se mohou dostat výše než ty dlouhodobé. Rozhodování investorů v prostředí nejistot a zvýšeného rizika totiž obecně vede k přesunu kapitálu z více rizikových aktiv (akcií) do těch méně rizikových (vládních dluhopisů). S vyšší poptávkou cena dluhopisů roste a naopak klesá jejich výnos. Sklon výnosové křivky tak do jisté míry odráží tržní sentiment, který je svou povahou vpředhledící.
Sklon výnosové křivky bývá často zmiňován v souvislosti s předpovídáním fází ekonomického cyklu. V mezinárodním srovnání však predikční schopnost sklonu výnosové křivky předpovídat budoucí ekonomické recese nebyla (na rozdíl od USA) jednoznačně potvrzena.
Zdroj: X/petr_novotny, čnBlog