Inflace ve Spojených státech v prosinci stoupla na 3,4 %
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v prosinci stouplo na 3,4 % z listopadových 3,1 %. Ve srovnání s předchozím měsícem ceny stouply o 0,3 %, zatímco růst v listopadu činil 0,1 %. Ve čtvrtek to oznámilo americké ministerstvo práce.
Inflace byla vyšší, než čekali analytici. Ti v anketě agentury Reuters počítali s meziroční inflací 3,2 % a meziměsíčním zvýšením cen o 0,2 %. K růstu inflace přispěla skutečnost, že nájemné si udrželo rostoucí trend, což by mohlo oddálit očekávané snížení úrokových sazeb ze strany americké centrální banky, které se nyní čeká v březnu.
Míra takzvané jádrové inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny potravin a energií, v prosinci klesla na 3,9 % z listopadových 4 %. Meziměsíčně jádrové ceny v prosinci vzrostly o 0,3 %, tedy stejným tempem jako v předchozím měsíci. Analytici podle agentury Reuters očekávali meziroční zvýšení jádrových cen o 3,8 % a meziměsíční o 0,3 %. Ekonomové údaje o jádrové inflaci pozorně sledují, neboť je považují za spolehlivější vodítko vývoje inflace. Ceny energií se v prosinci meziročně snížily o 2 %, ceny potravin naopak o 2,7 % vzrostly.
Inflace zůstává nad dvouprocentním cílem Fedu, klesla však z více než čtyřicetiletého maxima 9,1 %, na které se vyšplhala v červnu 2022.
Fed předloni v březnu zahájil zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat inflaci pod kontrolu. Jeho základní sazba od té doby stoupla o 5,25 procentního bodu, což je považováno za jednu z nejrazantnějších reakcí centrální banky USA na vysokou inflaci. Naposledy Fed úroky zvýšil loni v červenci. Základní sazba se nyní nachází v pásmu 5,25 až 5,50 %, což je nejvyšší úroveň od roku 2001.
Zdroj: ČTK