Analytici: Růst tuzemských maloobchodních tržeb je překvapením, trh počítal s poklesem
To, že maloobchodní tržby loni v listopadu po 18 měsících poklesu meziročně vzrostly, je podle analytiků překvapením. Trh počítal s dalším meziročním snížením. Zda se spotřebitelská nálada v Česku opravdu začíná výrazněji zvedat ale podle nich ukážou až nadcházející měsíce. Roli mohly hrát nákupy vánočních dárků ve slevách. Z dat Českého statistického úřadu zveřejněných v pátek vyplývá, že maloobchodní tržby v listopadu meziročně vzrostly o 0,9 procenta a proti říjnu stouply o procento.
"Jestli už jde o dlouho vyhlížený obrat nebo jen uspíšení vánočních nákupů motivované slevami ukážou až prosincová čísla. V každém případě do normálu se začne nákupní chování spotřebitelů vracet nejpozději na začátku příštího roku," řekl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. Upozornil, že ve srovnání s rokem 2019 před koronavirovou pandemií byly tržby v listopadu reálně o čtyři procenta nižší.
Za listopad trh podle hlavního ekonoma společnosti Generali Investments CEE Radomíra Jáče počítal s meziročním poklesem o 1,6 procenta. "Samozřejmě nelze vyloučit, že například hned data za prosinec vykážou určitou korekci v podobě meziměsíčního poklesu maloobchodních tržeb, nicméně listopadová data potvrzují, že spotřeba domácností může v loňském závěrečném čtvrtletí vykázat mnohem lepší výsledek, než tomu bylo ve třetím čtvrtletí," řekl. Další růst maloobchodních tržeb může podle něj brzdit stále přetrvávající obava domácností z cen energií a potravin.
Za meziročním zvýšením maloobchodních tržeb v listopadu může stát pomalejší tempo růstu inflace, uvedl ekonom společnosti UniCredit Bank Jiří Pour. "V letošním roce očekáváme pokračování tohoto trendu a spotřeba domácností by se měla vrátit do pozice tahouna růstu HDP," uvedl.
Analytik společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák řekl, že růst maloobchodních tržeb bude v příštích měsících pravděpodobně pozvolný. "Rozhodně se nebude jednat o žádný boom v utrácení. Listopad přinesl další náznak toho, že je pokles maloobchodu u konce a spotřeba domácností začíná přeci jen pomalu ožívat. Pro potvrzení si však bude lepší počkat na další měsíce a na to, jak se bude v letošním roce vyvíjet spotřebitelská inflace a jak rychle porostou reálné mzdy," doplnil.
Hlavní ekonom ve společnosti CYRRUS Vít Hradil poukázal na to, že například v Polsku již maloobchodní tržby o 19,2 procenta překonaly hodnoty z předpandemického roku 2019. "Na Slovensku zaostávají o umírněných 1,7 procenta a evropský průměr je již v plusu o 2,7 procenta. Právě slabá spotřeba domácností tak zůstává hlavní brzdou české ekonomiky a je i důvodem, proč ve stejném období vykazuje v celé Evropské unii nejhorší výkon český hrubý domácí produkt," dodal.
Zdroj: ČTK