ČEZ loni navýšil výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů meziročně o 11 procent
Bezemisní elektrárny polostátní skupiny ČEZ, které fungují na obnovitelných zdrojích energie, loni zvýšily výrobu o 11 procent. Celkově tak dodaly do sítě přes 2,5 terawatthodiny (TWh) elektřiny, což podle podniku stačí na pokrytí roční spotřeby více než 700 000 domácností. Hlavní podíl na výrobě z obnovitelných zdrojů měly vodní elektrárny. ČTK o tom v úterý informovala společnost ČEZ. Pro porovnání, jaderné elektrárny v ČR loni dodaly do sítě 30,4 TWh elektřiny.
Přírodní podmínky byly podle ČEZ loni k takzvaným zeleným zdrojům příznivé. "V meziročním srovnání se dařilo především vodním zdrojům, kde se naplno projevila vyšší efektivita komplexních modernizací," uvedl člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika ČEZ Jan Kalina. Velké i malé vodní zdroje firmy loni v ČR vyrobily více než 2,36 TWh elektřiny, meziročně asi o 12 procent více. Nejvýkonnější z velkých vodních zdrojů byl Orlík (323 gigawatthodin - GWh), z přečerpávacích Dlouhé stráně (601 GWh).
Dobrý rok podle Kaliny měly i fotovoltaiky, které loni dodaly do sítě asi 130 GWh. Největší podíl měl solární park v Ralsku s 55 GWh elektřiny. Výkon solárních zdrojů chce ČEZ v příštích letech ještě více než 40krát navýšit. "Do roku 2030 postavíme 6000 megawattů nových ekologických elektráren a v hlavní roli bude právě slunce," podotkl Kalina.
Do budoucna se podle něj firma zaměří i na větrnou energetiku, upozornil však zároveň na nutnost výrazného zrychlení povolovacích procesů. Loni větrné elektrárny ČEZ vyrobily 8,9 GWh elektřiny.
ČEZ má ekologické elektrárny v celkem 11 krajích republiky. Nejvíce elektrické energie loni vyrobily zdroje ve středních Čechách, v Olomouckém kraji a na Vysočině. Nejlepšími měsíci z hlediska výroby z obnovitelných zdrojů pak byl duben (278 GWh), prosinec (270 GWh) a březen (248 GWh).
V loňském roce naopak klesla výroba u jaderných elektráren. Elektrárny v Dukovanech a Temelíně do přenosové soustavy celkově dodaly 30,4 TWh elektřiny, což bylo meziročně o 0,6 TWh méně. Způsobily to rozsáhlé modernizace, jež mají oběma elektrárnám zajistit minimálně šedesátiletý provoz.
Celkově pak výroba elektřiny z veškerých zdrojů v České republice podle analýzy poradenské společnosti EGÚ Brno loni klesla meziročně o deset procent na 72 TWh elektřiny. Je to nejnižší výroba od roku 2002. Důvodem je podle analýzy hlavně nižší ekonomická aktivita v průmyslu.
I přes růst v posledních letech výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů v Česku dlouhodobě zaostává. Například podíl solárních a větrných elektráren na celkovém objemu vyrobené elektřiny předloni v České republice činil 3,7 procenta. To je výrazně za evropským průměrem, v celé EU byl tento podíl kolem 22 procent.
Zdroj: ČTK