US MARKETOtevírá za: 12 h 23 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Americká ekonomika v lednu vytvořila 353 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti zůstala na 3,7 %

Americká ekonomika v lednu vytvořila asi 353 tisíc pracovních míst, což je mnohem více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti zůstala na 3,7 %, kde se drží od listopadu. Výrazně se zvýšily i mzdy. V pátek to oznámilo americké ministerstvo práce. Ukázalo se také, že v prosinci po zpřesnění dat vzniklo mnohem více míst, než se uvádělo původně.

Analytici v průzkumu společnosti Dow Jones v průměru předpokládali, že v lednu vzniklo přibližně 185 tisíc pracovních míst. Odhadovali také nárůst míry nezaměstnanosti o desetinu procentního bodu na 3,8 %.

V soukromém sektoru v lednu vzniklo zhruba 317 tisíc míst po přírůstku asi 278 tisíc míst v prosinci (revidováno ze 164 tisíc), čekal se vznik přibližně 155 tisíc míst. Zpracovatelský sektor ohlásil za leden přírůstek asi 23 tisíc míst (odhad: +5 tisíc, prosinec: +8 tisíc) a vládní sektor zaznamenal vznik 36 tisíc míst (prosinec: +55 tisíc).

USA - změna počtu pracovních míst (v tis.) a vývoj míry nezaměstnanosti (v %), zdroj: tradingeconomics.com

USA - změna počtu pracovních míst (v tis.) a vývoj míry nezaměstnanosti (v %), zdroj: tradingeconomics.com

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, zůstala na 62,5 %. Nezaměstnanost U6, která bere v úvahu i ty, kteří už hledání práce vzdali, a rovněž ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, v lednu stoupla na 7,2 % ze 7,1 %.

Průměrný hodinový výdělek stoupl meziměsíčně o 0,6 %, což je dvojnásobek odhadu. V meziročním srovnání se mzdy zvýšily o 4,5 %, což je výrazně nad odhadem 4,1 % a také výrazně nad průměrem z doby před pandemií covidu-19.

USA - meziroční změna průměrné hodinové mzdy (v %), zdroj: tradingeconomics.com

USA - meziroční změna průměrné hodinové mzdy (v %), zdroj: tradingeconomics.com

Údaje signalizují, že trh práce ve Spojených státech zůstává navzdory vysokým úrokovým sazbám silný a může podpořit širší hospodářský růst. To podkopává očekávání, že by americká centrální banka mohla zahájit snižování úrokových sazeb už v letošním prvním čtvrtletí. Podle nástroje FedWatch burzovní společnosti CME finanční trhy nyní odhadují, že centrální banka začne snižovat výpůjční náklady až v květnu.

Podle středečních dat agentury ADP v americkém soukromém sektoru v lednu získalo práci 107 tisíc lidí. Po prosincovém přírůstku 158 tisíc zaměstnaných (revidováno ze 164 tisíc) čekali analytici vznik asi 145 tisíc míst.

USA - změna počtu míst v soukromém sektoru podle ADP (v tis.), zdroj: tradingeconomics.com

USA - změna počtu míst v soukromém sektoru podle ADP (v tis.), zdroj: tradingeconomics.com

Fed předloni v březnu zahájil zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat pod kontrolu inflaci. Jeho základní sazba od té doby stoupla o více než pět procentních bodů. Naposledy Fed úroky zvýšil loni v červenci. Základní sazba se teď nachází v pásmu 5,25 až 5,50 %, což je nejvyšší úroveň za 22 let.

Zdroj: ČTK, fxstreet.com, Bloomberg

Americká ekonomikaNezaměstnanostSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa