Litva: EU by měla do roku 2027 uzákonit plán na ukončení dodávek ruského plynu
Evropská unie by měla do roku 2027 zakotvit svůj plán na ukončení dodávek ruského plynu do zákona, uvedla Litva v dokumentu, který projednají unijní ministři energetiky. Informovala o tom agentura Reuters. Od invaze Moskvy na Ukrajinu v roce 2022 se dovoz plynu z Ruska do Evropy prudce snížil, což neplatí pro dovoz ruského zkapalněného zemního plynu (LNG). Evropská komise navrhla, aby sedmadvacítka do roku 2027 ukončila svou závislost na ruských fosilních palivech.
Země EU dosud neuplatnily sankce na dovoz ruského plynu nebo LNG, na němž jsou země včetně Rakouska a Maďarska stále silně závislé. Dokument vypracovaný Litvou navrhuje, aby komise přišla s právním předpisem, který by prosadil rok 2027 jako pevnou lhůtu pro ukončení ruských dodávek. Národní vlády by tak získaly pevnější právní základ pro omezení ruského dovozu, například vypovězením dlouhodobých smluv na ruský plyn.
"Takový právní předpis by měl členským státům umožnit, aby na vnitrostátní úrovni přijaly nezbytná opatření k dodržení tohoto termínu," uvádí se v dokumentu. Ministři energetiky zemí EU budou o této otázce jednat na pondělním zasedání v Bruselu.
Před invazí Moskvy na Ukrajinu byla Evropa pro ruský plyn hlavním exportním trhem. Zatímco export ruského plynu do Evropy po ruské agresi prudce klesl, plynárenská společnost Gazprom místo toho zvyšuje dodávky plynu do Číny. Celkový vývoz ruského plynu do této země plynovody se loni zvýšil na 22,7 miliardy metrů krychlových. V porovnání s rokem 2022 je to nárůst o více než 47 procent.
Do Evropy Rusko v roce 2022 úhrnem dodalo 63,8 miliardy metrů krychlových plynu. Loni tento objem klesl o více 55 procent na 28,3 miliardy metrů krychlových. Na vrcholu v letech 2018 a 2019 do Evropy ročně proudilo 170-180 miliard metrů krychlových ruského plynu.
Od začátku války na Ukrajině se dovoz plynu z Ruska do Evropy potrubím prudce snížil, ale dovoz LNG nikoli.
Zdroj: ČTK