Světová banka odhaduje škody v Pásmu Gazy na 18,5 miliardy USD
Pásmo Gazy za první čtyři měsíce izraelského bombardování utrpělo škody na kritické infrastruktuře ve výši zhruba 18,5 miliardy dolarů, odhadují Světová banka a OSN. Izrael ofenzivu v Pásmu Gazy zahájil po přeshraničním teroristickém útoku Hamásu 7. října.
Průběžná zpráva o posouzení škod, která získala finanční podporu od Evropské unie, odhaduje, že škody v Pásmu Gazy odpovídají 97 % celkového HDP okupovaného Západního břehu a Pásma Gazy za rok 2022.
Ze 72 % se podle zprávy jedná o škody na obytných budovách, 19 % tvoří škody na veřejné infrastruktuře včetně vodohospodářství, zdravotnictví a školství. V důsledku bombardování zůstalo podle zprávy v Pásmu Gazy asi 26 milionů tun trosek a sutin, jejichž odstranění potrvá roky.
Světová banka uvedla, že více než milion obyvatel Pásma Gazy je bez domova a 75 % obyvatel bylo v důsledku konfliktu vysídleno. Na pokraji hladomoru je podle Světové banky více než polovina populace Pásma Gazy a všichni obyvatelé čelí akutnímu nedostatku potravin. Nejvíce válka podle Světové banky dopadla na zdraví žen, dětí, seniorů a zdravotně postižených, přičemž v případě velmi malých dětí lze očekávat, že to ovlivní jejich budoucí vývoj.
Izrael zahájil vojenskou ofenzivu v Pásmu Gazy s cílem Hamás zcela zničit po říjnovém teroristickém útoku, kdy ozbrojenci Hamásu a jeho spojenců v izraelském pohraničí povraždili téměř 1 200 lidí a zhruba 250 osob zavlekli na palestinské území. Při prvním a dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna necelá polovina rukojmích. V souvislosti s izraelskými údery zemřelo podle úřadů spravovaných Hamásem v Pásmu Gazy 32 916 lidí.
Izrael tvrdí, že cílí na bojovníky Hamásu, kteří využívají civilní budovy včetně obytných bloků a nemocnic k úkrytu. Hamás to popírá. Izraelští představitelé prohlásili, že Hamás může válku ukončit tím, že se vzdá, propustí všechna rukojmí, která v Pásmu Gaze drží, a předá osoby zapojené do útoku ze 7. října, aby byly postaveny před soud.
Zdroj: ČTK