US MARKETOtevírá za: 2 h 39 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Inflace v EU v březnu zvolnila na 2,6 procenta, v Česku je beze změny

Meziroční růst spotřebitelských cen v Evropské unii v březnu zvolnil na 2,6 procenta z únorových 2,8 procenta. Ještě před rokem činil 8,3 procenta. V České republice míra inflace stagnovala na 2,2 procenta. V konečné zprávě to ve středu uvedl evropský statistický úřad Eurostat.

V eurozóně inflace v březnu zpomalila na 2,4 procenta z 2,6 procenta v předchozím měsíci, potvrdili statistici. Inflace v eurozóně se postupně přibližuje k dvouprocentnímu cíli Evropské centrální banky. Ta předloni v červenci zahájila zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat inflaci pod kontrolu, loni v říjnu nicméně zvyšování úroků přerušila. Od té doby drží svou základní úrokovou sazbu na 4,5 procenta.

Nejnižší míru inflace zaznamenali statistici v Litvě (0,4 procenta), Finsku (0,6 procenta) a v Dánsku (0,8 procenta). Nejvyšší míru inflace vykázalo Rumunsko (6,7 procenta), Chorvatsko (4,9 procenta), Estonsko a Rakousko (obě země 4,1 procenta). Ve srovnání s únorem meziroční inflace klesla ve třinácti členských státech, ve čtyřech zůstala stabilní a v deseti vzrostla.

Eurostat používá harmonizované údaje, které se liší od výpočtů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) činila meziroční inflace v ČR v březnu dvě procenta, zůstala tak také na stejné hodnotě jako v únoru. Proti předchozímu měsíci se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,1 procenta.

Mezi faktory, které inflaci snižují, patří pokračující zpomalování růstu mezd, slabá poptávka, zpřísňování fiskální politiky, levný dovoz z Číny a relativně nízké ceny plynu po mírné zimě. Tlak na růst cen však vyvíjejí rostoucí ceny ropy a slabší euro.

"Nedávný růst cen komodit a energií v nadcházejících měsících zvýší celkovou (inflaci), přičemž slabost eura vůči dolaru způsobovaná rozdílnou politikou Fedu a ECB tento pohyb ještě umocní," uvedla společnost TS Lombard. "Eurozóna zůstává jedním z největších světových dovozců energií a je velmi citlivá na jejich ceny," dodala.

Zdroj: ČTK

EurozónaEvropská ekonomikaEvropská unieInflace
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika