Evropské akcie ve středu zpevnily po nadějných inflačních datech z USA
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v zelených číslech, z hlavních indexů nejvýrazněji posílil německý DAX. Většina sektorů rostla, markantní zisk zaznamenalo odvětví technologií, které si připsalo 2,4 %. V rámci makroekonomických zpráv investoři vyhodnocovali mimo jiné dubnový růst britské ekonomiky.
Panevropský index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,08 % na 522,89 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,83 % na 8 215,48 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 1,42 % na 18 630,86 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,97 % na 7 864,70 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 výrazně zlevnily akcie společností Umicore (-7,53 %), Zealand Pharma (-5,49 %) nebo Volvo Car (-5,35 %). Dařilo se naopak cenným papírům firem Rentokil Initial (+13,73 %), Konecranes (+7,64 %) či EQT (+5,88 %).
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v květnu překvapivě kleslo na 3,3 % z 3,4 % v předcházejícím měsíci, což dodalo růstový impulz nejen evropským cenným papírům. Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že meziroční míra inflace zůstane na dubnové úrovni.
Nejdůležitější středeční události na evropských trzích
- Americký přepravce zásilek FedEx plánuje zrušit 1 700 až 2 000 pracovních míst v kancelářích a zázemí v Evropě. Důvodem je snaha snížit náklady kvůli slábnoucí poptávce po přepravě zásilek, uvedla firma ve středečním prohlášení. FedEx podle svých internetových stránek v Evropě zaměstnává více než 52 000 lidí.
- Americká automobilka Ford Motor plánuje ve Španělsku v závodě ve Valencii zrušit dalších až 1 600 pracovních míst. Už loni přitom oznámila, že propustí asi 1 100 zaměstnanců. Továrna na východě Španělska nyní dává práci 4 700 lidí. Firma to podle agentury Reuters uvedla ve středečním sdělení.
- Francii hrozí dluhová krize, pokud v blížících se parlamentních volbách zvítězí strana Marine Le Penové, varuje ministr financí Bruno Le Marie. Jeho výrok je sice politicky motivovaný a má vystrašit francouzské voliče, zároveň je však logicky doznáním, že Emmanuel Macron a jeho kabinet nedokázali dluh druhé největší ekonomiky eurozóny ani po letech vládnutí dostat na udržitelnější dráhu vývoje.
- Světové automobilové koncerny zvýšily na začátku roku jak tržby, tak zisk. Naproti tomu německým automobilkám Volkswagen, BMW a Mercedes-Benz se v prvním čtvrtletí dařilo hůře než zahraniční konkurenci. Podle agentury DPA to ve středu uvedla poradenská společnost EY. Dobrá není ani celková situace v odvětví.
- Obrat velkých německých podniků loni poprvé v historii překonal jeden bilion eur. Jde o meziroční nárůst o 4,7 procenta, informoval v úterý spolkový statistický úřad Destatis. Velké podniky Destatis definuje jako firmy ve zpracovatelském a těžebním průmyslu, které zaměstnávají minimálně tisíc lidí. V roce 2022 obrat těchto 675 firem činil 955,6 miliardy eur a o rok dříve 786,3 miliardy eur.
- Německo: Meziroční inflace v květnu podle finálních údajů vzrostla v souladu s odhady na 2,4 % z dubnových 2,2 %.
- Spojené království: Deficit obchodní bilance se v dubnu prohloubil na 6,75 miliardy liber (březen: 1,10 miliardy liber).
Zdroj: CNBC, ČTK