Evropské akcie ve čtvrtek oslabily, kvůli clům na čínské elektromobily ztrácely automobilky
Evropské akcie ve čtvrtek oslabily, ztrácely zejména automobilky. Příčinou jsou přetrvávající obavy z nových cel, k jejichž zavedení na dovoz čínských elektromobilů se chystá Evropská unie.
Panevropský akciový index STOXX Europe 600 ve čtvrtek klesl o 1,31 % na 516,04 bodu. Index milánské burzy FTSE MIB se snížil o 2,18 % na 33 609,85 bodu, zčásti kvůli tomu, že italské výpůjční náklady v aukci vzrostly na nejvyšší úroveň od loňského listopadu. Pod tlakem zůstává i francouzský index CAC 40, který ztratil 1,99 % na 7 708,02 bodu. Britský FTSE 100 přišel o 0,63 % a uzavřel na 8 163,67 bodu a německý DAX odevzdal 1,96 % a skončil na 18 265,68 bodu.
Akcie výrobců automobilek ve čtvrtek ztratily 2,4 %. Investoři se obávají možné reakce Číny na nová cla, která EU oznámila ve středu. Peking cla označil za protekcionistické chování a vyjádřil naději, že EU napraví své nesprávné postupy a obchodní spory bude řešit prostřednictvím dialogu.
"Pokud cla plně nevyrovnají podmínky pro domácí výrobce, nebo je dokonce zvýhodní, Evropa se možná právě střelila do vlastní nohy," uvedl analytik Bas van Geffen ze společnosti Rabobank.
O 2,4 % oslabily také bankovní společnosti. Z jednotlivých titulů akcie britské firmy zaměřené na převody peněz Wise oslabily o 11,50 % kvůli prognóze slabšího zisku. Naopak britský výrobce zdravotnických přístrojů Halma zpevnil o 13,36 % díky zvýšení zisku a dividendy. Lepší výhled vývoje provozního zisku pomohl akciím finské strojírenské firmy Valmet k růstu o 12,82 %.
Evropské akcie se stáhly z rekordních maxim, na která se dostaly minulý týden díky snížení úrokových sazeb v eurozóně. Mohou za to obavy z politické situace ve Francii po vyhlášení předčasných voleb. Obezřetnost na globálních trzích vyvolalo také středeční rozhodnutí americké centrální banky, která ponechala úrokové sazby beze změny a posunula předpokládaný začátek snižování sazeb možná až na prosinec.
Nejdůležitější čtvrteční události na evropských trzích
- Mexický telekomunikační magnát Carlos Slim koupil zhruba tříprocentní podíl v britské telekomunikační společnosti BT, jehož hodnota činí kolem 400 milionů liber. Informoval o tom list Financial Times s odvoláním na oznámení firmy BT. Dodal, že zatím není jasné, proč se Slim podíl rozhodl koupit.
- Německá letecká společnost Lufthansa pravděpodobně získá souhlas Evropské unie s převzetím podílu ve státem vlastněné italské letecké společnosti ITA Airways. S odvoláním na informované zdroje to ve čtvrtek uvedla agentura Reuters.
- Studie ukázaly, že projekt společnosti Rio Tinto na těžbu lithia v Srbsku nebude mít škodlivé dopady na životní prostředí. S odkazem na tvrzení tohoto britsko-australského podniku to ve čtvrtek uvedla agentura Reuters. Srbsko firmě plán na těžbu lithia za 2,4 miliardy dolarů zastavilo v roce 2022 právě s argumentem, že není pro přírodu bezpečný. Pokud by firma přece jen v oblasti Jadar na západě Srbska těžit začala, mohlo by se tak pokrýt 90 % současné potřeby lithia v Evropě.
- Průmyslová výroba v eurozóně se v dubnu meziročně snížila o 3 % po revidovaném poklesu o 1,2 % v předchozím měsíci.
- Německo: Index velkoobchodních cen v květnu meziročně klesl o 0,7 % (odhad: -0,6 %, duben: -1,8 %) a meziměsíčně se zvýšil o 0,1 % (odhad: +0,2 %, duben: +0,4 %).
Zdroj: CNBC, ČTK