US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,32 %
NASDAQ+0,21 %
S&P 500+0,24 %
ČEZ+3,32 %
KB-0,38 %
Erste-2,49 %

Analýza: ČR má ve střední a jihovýchodní Evropě vyšší náklady na zaměstnance

Náklady firem na zaměstnance v Česku patří mezi nejvyšší ve střední a jihovýchodní Evropě. Dlouhodobě vyšší je má Rakousko, které ale postupně dohánějí Česko, Slovinsko a Slovensko. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti TPA, jejíž závěry má ČTK k dispozici. Analýza upozorňuje, že posuzování nákladů na zaměstnance hraje pro firmy roli při rozhodování o umístnění podniku.

Redakce IW
Redakce IW
15. 6. 2024 | 8:45
Česká ekonomika

Analýza zkoumala náklady firem na zaměstnance od vrcholných manažerů po dělníky ve 12 zemích střední a jihovýchodní Evropy. Podle ní dlouhodobě platí, že země, které nejsou členy Evropské unie, mají nižší personální náklady. Zvyšují se podle doby, po kterou je daná země v EU, výjimkou je Chorvatsko, které do unie vstoupilo v roce 2013, ale personální náklady jsou tam na úrovni Maďarska, které vstoupilo v roce 2004.

"V České republice mají manažeři, vedoucí pracovníci a administrativní pracovníci druhé nejvyšší finanční ohodnocení v rámci střední a jihovýchodní Evropy," uvedl partner TPA Jan Soška.

Nejvyšší náklady firem na zaměstnance ze sledovaných zemí jsou v Rakousku. "Vysoká míra inflace a konkurenční boj o odborníky zvyšují náklady ve střední a východní Evropě. I když tyto náklady rostou rychleji než v Rakousku, proces vyrovnávání v zemích jihovýchodní Evropy bude ještě dlouho pokračovat," konstatoval jeden z autorů analýzy Thomas Haneder.

Podle analýzy hrají personální náklady významnou roli při rozhodování mezinárodních společností o umístění jejich firem. Problematiku ještě zvýraznil současný trend přesouvání dodavatelských řetězců do blízkých a spřátelených zemí. Zároveň analýza konstatuje, že při rozhodování o umístění podniku hrají roli i další kritéria, jako jsou úroveň vzdělání, kvalifikace a pracovní předpisy.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaČeská republikaPlaty a osobní ohodnoceníStřední a východní Evropa
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Akcie, dluhopisy a ekonomika: Tyhle grafy si nalepte na ledničku, než zase začnete rozdávat rozumy

Akcie, dluhopisy a ekonomika: Tyhle grafy si nalepte na ledničku, než zase začnete rozdávat rozumy

25. 8.-Andrej Rády
Ponaučení pro investory