Investice do závodu GIB EnergyX Slovakia na baterie na Slovensku dosáhne podle úřadu 1,2 miliardy eur
Společný podnik čínské skupiny Gotion a slovenské firmy InoBat, společnost GIB EnergyX Slovakia, investuje do dříve ohlášené nové továrny na baterie pro elektromobily na jihu Slovenska nejméně 1,23 miliardy eur, a to do roku 2028. V příštích třech letech tam plánuje vytvořit 1 311 pracovních míst. Vyplývá to z materiálu ministerstva hospodářství o investičních pobídkách, které slovenská vláda nejprve zařadila do programu dnešního výjezdního zasedání v Rimavské Sobotě, později ale dokument z vládního webu zmizel.
Slovenská vláda už loni v listopadu podepsala s investorem memorandum ohledně jeho připravovaného projektu výstavby továrny na výrobu baterií v Šuranech. Úřady tehdy výši investice neuvedly, informovaly o vytvoření zhruba 1 500 pracovních míst.
V GIB EnergyX Slovakia drží 80procentní podíl skupina Gotion, která patří mezi přední bateriové konglomeráty na světě. Zbylou pětinu v GIB má InoBat, který rovněž podniká ve výrobě baterií.
Slovenské ministerstvo hospodářství navrhlo přiznat firmě GIB EnergyX Slovakia pobídky v objemu 214 milionů eur, a to ve formě dotace a daňové úlevy. Firma žádala dotaci 300 milionů eur. Úřad mezitím ohlásil na čtvrtek tiskovou konferenci o výsledcích jednání vlády a o jednáních se strategickým investorem, kterého nejmenoval.
Na Slovensku, které je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem aut na světě, půjde o první takzvanou gigafactory. Podle dřívějších údajů výrobní kapacita továrny v první fázi dosáhne 20 gigawatthodin s možností jejího následného zdvojnásobení.
Zdroj: ČTK